Nedělejte si starosti s tím, co si o vás myslí druzí

starosti

Také se vám občas stává, že máte sevřené hrdlo nebo je vám úzko z toho, co si o vás pomyslí druzí? Když něco uděláte, napíšete, řeknete a už předem přemýšlíte, jakou to bude mít odezvu? Co řeknou tomu, že jste si vymalovali kuchyň fialovou barvou, že si obléknete červenou bundu, když máte modrošedou kabelku? Co řeknou tomu, že vaše dítě vzalo druhému dítěti na pískovišti kyblíček a mohla bych pokračovat. Někdo se chytí za hlavu a řekne si, cože? Může se někdo zamýšlet nad tím, co si myslí ostatní? Ano, může. Existují lidé, které trápí pocit úzkosti a bojí se jakkoliv projevit. Někteří se bojí zeptat v obchodě prodavačky na některé zboží, protože mají pocit, že budou otravovat. Někteří s tím bojují a druzí nemají absolutní tušení, jak těžký boj tito lidé dnes a denně svádí. Přemýšlejí jen nad tím, jak budou vypadat v očích ostatních a jestli se neztrapní a nebudou pro smích.

Zašlapaná sebeúcta

Jak jste určitě pochopili, souvisí to se zašlapanou sebeúctou a nízkým sebevědomím. Důvodů může být celá řada. Možná, že už jste slyšeli říkat maminky svým dětem: ale broučku, to nemůžeš! Co tomu řeknou ostatní? Podívej, každý se na tebe dívá. Takový človíček si pak drží odstup, nevyjadřuje svůj názor, protože, co by tomu řekli ostatní? Tak tiše souhlasí a svádí vnitřní boj, se svým vlastním Já. Jen si zkuste uvědomit, kolikrát jste řekli někomu něco, co jste ve skutečnosti cítili jinak? Vezmi si koláč-ne děkuji, já nemám hlad. Ale sliny se vám sbíhají. Bylo by přece hloupé vzít si koláč hned, možná až za chvíli. Bude to vypadat, že jste tu přišli jen jíst. Raději si necháme zajít chuť, ale budeme vypadat kultivovaně. Kolikrát se účastníme rozhovoru, který se nám zdá nudný, ale neodejdeme. Budeme přitakat, protože by si ostatní mysleli, že je to nezdvořilé.

Život máme jen jeden tak ho věnujte sobě, ne druhým

Takže přicházíme na to, že to není až taková utopie, že většině lidem skutečně hodně záleží na tom, co si myslí druzí. Takový pohled však představuje velmi těžkou životní strategii, chtít se zavděčit všem těm lidem. To zkrátka není ani možné. Proto si nelámejte hlavu tím, že budete vypadat hladově, když místo jednoho koláče sníte i dva. Co na tom, že si musíte vzít právě bundu, která barevně neladí se zbytkem oděvu. Kdo vás skutečně zná a má vás rád, ten vás nezavrhne. Nebudete se přece přizpůsobovat pohledu na život cizím lidem. Žijte ten svůj vlastní. A pokud znáte ze svého okolí nějakou ustrašenou osůbku, neváhejte ji podat pomocnou ruku.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net.

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top