Nejméně ceněná práce je „ŽENA V DOMÁCNOSTI“

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography Photography / FreeDigitalPhotos.net

Dopis od paní Eriky nás v redakci přiměl prozkoumat, jak se na práci „žena v domácnosti“ liší názory žen, které jsou buď zaměstnané, podnikají a nebo se celá léta starají o domácnost.

V dnešní době je role mužů a žen do značné míry rozdělena a rodina od rodiny se může lišit. Mezi často diskutovaná témata patří právě ženy v domácnosti. Pokud partner vydělává dostatek finančních prostředků, žena většinou zůstává v „domácnosti“ a je pomyslnou udržovatelkou rodinného krbu a stará se o rodinu a mnohdy i o celý dům. Pro některé ženy je to ideální a jiné se trápí.

Podnikavé ženy doma trpí

Přesto, že žena zůstane v domácnosti, má prostor pro seberealizaci. Najdou se však ženy, kterým tahle role absolutně nesvědčí. Jedná se o ambiciózní ženy, které chtějí v životě dokázat mnohem víc než jen zapnout pračku, nachystat svačinky a zvládnout výchovu dětí a bezstarostný chod celé domácnosti. Problém nastává u žen, které mají celou řadu zájmů. Ty se pak mnohem raději věnují čemukoliv jinému než péči o domácnost. Mezi domácí hospodyňky nepatří ženy, které dokážou vydělat větší finanční částku, než muži.

Spokojené hospodyňky

Samozřejmě, že pokud jsou děti malé, je s nimi žena doma. Ale co až vyrostou a nastane čas jít do zaměstnání? Existuje spousta žen, kterým tento způsob života nanejvýš vyhovuje. Většinou je možné hovořit o ženách, které jsou spíše submisivní nebo mají nízké sebevědomí. Tyto ženy se snaží utéci před tvrdou realitou a raději zůstávají doma, kde cítí pocit bezpečí. Pak je zde skupina žen, které lze označit za líné. Nechce se jim do práce a je pro ně lepší se nechat vydržovat od bohatého manžela. Tyto ženy si umí užít přepychu, který plyne z rodinného bohatství, a neváhají vyrazit na kosmetiku, nákupy, výlety a jiné vymoženosti, které se nabízí. Mnohdy od nich uslyšíte, jak hrozně se nudí, a proto není divu, že název „žena v domácnosti“ si vysloužil opovržení. Přitom každá žena, která nese na svých bedrech celou domácnost, moc dobře ví, jak těžká a neoceněná práce to je!

Z klece ven

Paní Erika, je v domácnosti už 15 let. Stará se o dům, zahrádku, zvířectvo, dvě studující děti a manžela. Ze začátku byla nadšená ze své role pracovité a milující matky, manželky, pečovatelky, kuchařky, uklízečky, pradleny. Po nějaké době však ostatní členové rodiny, začali vnímat její péči, jako naprostou samozřejmost. Práce v domácnosti jí přestala těšit a navíc, děti nebývaly vůbec doma. Mají své kroužky, kamarády a první lásky. Erika se začala cítit velmi osaměle. Má sice spoustu kamarádek, ale ty na rozdíl od ní pracují nebo mají svůj byznys. Začala si připadat jako příživník. Prostě její muž pracuje a vydělává peníze. Zatímco ona musí uklízet, vařit, prát, aby si zasloužila část „jeho“ výplaty. Ráda by šla do práce, ale 15 let je hrozně dlouhá doba a Erika netuší, co by mohla dělat. „Nedokážu si ani představit, co by tomu řekl manžel? A odejít od něj nemohu, máme přece děti, a kam bych šla? Nemůžu hazardovat s jejich ani se svým životem.“

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography Photography / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top