Nemoci, které trápí maminky a jejich děti nejčastěji

Fotografie publikována se svolením Jeanne Claire Maarbes Photography / FreeDigitalPhotos.net

Dokud se děti smějí a dovádějí, je to úžasný pocit a užíváme si to plnými doušky. Pokud však dítě onemocní, trpíme zároveň se svými dětmi. Občas se nás zmocňuje pocit bezmoci, probdělé noci se na nás podepisují a toužíme, aby už bylo dítko opět zdravé. Děti jsou ohrožovány různými virovými onemocněními a zejména pokud dítě začne chodit do školky, je větší pravděpodobnost nachlazení. Můžou za to kolektivní bacily, na které není dítě zvyklé. Než si vypěstuje imunitu, chvíli to trvá. V dnešním článku se podíváme na nejčastější dětská onemocnění, jak je léčit a také jak těmto nemocem pokud možno předcházet.

Kašel, rýma, nachlazení a záněty horních dýchacích cest

Dítě je podrážděné, unavené, protože jej kašel nenechá spát a budí ho v noci. Doprovázet mohou bolesti hlavy, krku, teplota a nepříjemně ucpaný nosík. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje v chladných měsících.

Jak léčit dítě s nachlazením

Pokud se jedná o mírnou formu onemocnění, poradí Vám v lékárně vhodné léky podle věku dítěte. Jako pomocné a podpůrné prostředky můžete použít staré „babské rady“ a vařit bylinkové čaje nebo podávat bylinkové sirupy. Pokud tedy dítě netrpí na alergie. Důležitý je klid na lůžku, pitný režim, psychická pohoda, zabavit dítě a zdravá strava. Zvýšený příjem vitamínu C. V akutnějším případě bude nutné navštívit lékaře, který předepíše vhodné medikamenty.

Prevence

Dítěti s nízkou imunitou podávat doplňky na zvýšení imunity, teplé oblečení, vyhnout se velké koncentraci lidí, zvýšit příjem vitamínů, udržovat pravidelnou hygienu a nepodceňovat počáteční příznaky nemoci.

Když má dítě průjem

Jedná se o nepříjemné a bolestivé onemocnění. Dochází k němu, když je zvýšené uvolňování tekutin do střev a při jejich špatném vstřebávání. Průjem může znamenat dietní chybu, ale rovněž se může jednat o virové onemocnění.

Léčba průjmu

Lékař se pokusí zjistit příčinu, může provést i výtěr a vzorky odeslat na bakteriologii. Léčba závisí na druhu onemocnění a věku dítěte. V každém případě je základem dietní strava a omezení tučných jídel. Vhodná jsou jablka, kuřecí maso, kaše z banánu, rýže, brambory. Důležité je dodržovat vzhledem ke ztraceným tekutinám pitný režim. Pokud léčíte dítě doma a potíže trvají několik dní, neváhejte kontaktovat lékaře.

Prevence

Dohlídněte na dítě, aby si umývalo ruce a dbalo zvýšené hygieny. Pozor na kontaminované potraviny, tedy potraviny po záruční době. Před požitím vždy důkladně umyjte ovoce a zeleniny. Správná tepelná úprava, hlavně masa, je rovněž důležitá. Omezte kontakt s nemocnými zvířaty.

Fotografie publikována se svolením Jeanne Claire Maarbes Photography / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top