Nepříjemné čepy na mandlích

čepy na mandlích

Jedná se o poměrně časté a nepříjemné onemocnění, kdy se tvoří hrbolatá ložiska vyplněná bílým sekretem na mandlích. Občas můžete pocítit škrábání v krku a máte pocit, že je tam zkrátka něco „navíc“.

Čepy jsou důsledkem špatného samočištění mandlí, ve kterých se usazují zbytky potravin a jinak neškodné bakterie, které se nacházejí v dutině ústní přirozeně a zabraňují pobývání bakterií škodlivých. Ty se podílejí na rozkladu zbytku potravy, ale bohužel i na tvorbě zubního kazu. Zabránit vzniku čepů na mandlích, tvořených těmito bakteriemi, bývá velmi obtížné. Dají se z mandlí seškrábnout, ale význam to nemá. Desinfekční prostředky působí pouze na povrchu, ale do nitra mandle se nedostanou a zánět pokračuje dál. Mandle představují párový lymfatický orgán uložený mezi patrovými oblouky v dutině ústní. Podílejí se na naší imunitě, protože při vstupu vdechovaného vzduchu do plic zachycují škodlivé organismy – viry a bakterie. Ty bývají zničeny buňkami imunity, které jsou uloženy v mandlích. Krční mandle hrají hlavní úlohu v první obranné linii při obraně horních a dolních dýchacích cest. Potíže nastávají v okamžiku, kdy napadnou mandle bakterie, se kterými nedokážou bojovat. Záněty mandlí se dělí na akutní a chronické.

Jak léčit čepy na mandlích

Pokud stojí v pozadí čepů na mandlích akutní angína, je nutné navštívit lékaře, který provede stěr z čepů a určí typ bakterie, která problém vyvolala. Podle výsledků se určí vhodná antibiotika. Čepů, které na mandlích přetrvávají v podobě chronické angíny, se zbavuje mnohem hůře. Občas je nutné přistoupit k vymačkávání hnisu z mandlí nebo k seškrábnutí čepů, které se tvoří na povrchu mandle. Jedná se o nepříjemný zákrok, nehledě na nepříjemný aromatický efekt. Doporučují se kloktat různé antiseptické vody, také heřmánek či šalvěj. Občas se čepů povede zbavit a jindy nezbývá než přikročit k odstranění krčních mandlí chirurgickou cestou.

Je lepší mandle odstranit nebo ne?

Na tohle téma se vedou dlouhé diskuze. Mandle sice zabraňují infekci dýchacích cest, ale pokud je člověk nemá, umí si organismus poradit s infekcí jinými obrannými mechanismy. V každém případě je dobré mandle mít, ale pokud vám je odstraní, nic hrozného se nestane. Je potřeba si uvědomit, že mandle ve srovnání s jinými lymfatickými tkáněmi nehrají tak důležitou roli. Mandle se doporučuje odstranit, pokud je angína častá, a to alespoň 7x v roce, pokud se tvoří zapáchající a obtěžující čepy, jsou mandle velké a působí dýchací potíže, hrozí prasknutí mandle, krvácející mandle nebo nádory na mandlích.

Zdroj obrázku: thecambodiaherald.com

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top