New York aneb návštěva velkého jablka

New York

Přemýšlíte nad tím, kam letos vycestovat, ale už Vás omrzely nabídky evropských destinací? Proč nezkusit navštívit naše „sousedy“ za oceánem? Navštivte město, které nikdy nespí!

Big apple

Město New York je nejlidnatějším městem USA a zároveň i jedním ze světových center obchodu a finančnictví, politiky, vzdělání, zábavy, umění a módy. Je mu přidělováno mnoho přezdívek: „město, které nikdy nespí“, „Gotham“ či „Big Apple“ neboli velké jablko.

Proč se mu vlastně říká velké jablko? Verzí je hned několik:

  • kvůli značnému množství neamerických obyvatel (35 milionů);
  • údajně mu dali tuto přezdívku jazzoví muzikanti, kteří sem jezdili hrát, prý říkali, že „hrát v NY je jako dostat práci ve velkém jablku“;
  • byl to rovněž název sloupku a motto J. Fitz Geralda z New York Morning Telegraph, který údajně prohlásil, že Big Apple je sen každého chlapce, který se někdy svezl na plnokrevníkovi a cílem všech jezdců. Je tu je jeden Big Apple, a to je New York. Big Apple je závodní okruh v NY, kde je možné vyhrát velké peníze, koně milují jablka a jablka jsou považována za bájného krále ovoce.

Co byste si neměli nechat ujít…

Socha Svobody

Stejně jako v případě Paříže a Eiffelovy věže si asi těžko někdo představí návštěvu New Yorku bez toho, aniž by shlédl i sochu Svobody. Je to dominanta nejen samotného NY, ale i celé Ameriky. Socha se tyčí do výšky 93 metrů, u nohou mu leží rozťatá pouta tyranie a v levé ruce drží desky představující deklaraci nezávislosti z 4. 7. 1776. Její koruna se sedmi paprsky pak symbolizuje svobodu, která má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů.

Wall Street

Pro milovníky zkaženého životního stylu, tvrdého způsobu obchodování a enormních zisků stojí za podívanou slavná Wall street. Její atraktivita z hlediska turistů stoupla zejména po uveřejnění filmu „Vlk z Wall street“ do kin. Vyfotit se zde můžete u sochy býka, symbolizujícího vzestupu cen akcií a tedy i podnětu k nákupu.

Empire State Building

Ti, co se nebojí výšek a rádi stoupají do výšin za neskutečným výhledem do dáli, by si pak neměli nechat ujít Empire State Building, který se nachází na Fifth Avenue. Vyhlídku můžete absolvovat buď 86. nebo 102. patře a naskytne se Vám unikátní výhled nejen na NY, ale i na New Jersey a další města.

Fifth Avenue

Ale když se nacházíme na Fifth Avenue, neměli bychom si ho prohlédnout poněkud podrobněji? Fifth Avenue v NY je hlavní ulice Manhattanu a díky historickým budovám, které tuto ulici obklopují s výhledem na Central Park představuje jednu z nejdražších obchodních zón na světě. Často bývá porovnávána s Champs – Elysées v Paříži či s Oxford Street v Londýně. Naleznete zde i Guggenheimovo muzeum, Rockefeller Centre či New York Public Library. Milovnice luxusní módy zde pak mohou navštívit butiky značek, jako je Armani, Louis Vuitton, Gucci či Tiffany & Co.

Ground Zero

Od roku 2001, kdy New York zasáhly teroristické útoky a pohřbily věže Světového obchodního centra, se stala turistickou destinací i oblast zvaná „Ground Zero“. Nyní se zde tyčí k obloze nově vybudovaný mrakodrap One World Trade Centre, neboli také Freedom Tower. Nachází se zde rovněž i památník, oficiálně zvaný „The National September 11 Memorial & Museum, zkráceně 9/11 Memorial“, kde jsou uvedena jména všech obětí útoků. Pro zájemce je zde rovněž postaveno i muzeum věnující se této smutné události.

Město nabízí nekonečné množství památek a kulturních zážitků, ani týden by vám nestačil, abyste mohli shlédnout vše. Proto, než se vydáte na cestu, měli byste si určit, co je pro Vás prioritou, zdali kulturní zážitek v podobě divadelních a muzikálových představení, návštěva čistě historických památek, nákupy levného značkového oblečení či od každého něco. Tak jako tak se zde určitě nudit nebudete!

Fotografie publikována se svolením Bill Lonshaw/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top