Oddělen (Detachment)

403102_329221920446232_1445179690_n

Svět je děsivé místo, nikdo z nás neví, jak se s ním vyrovnat – ani se světem, ani s děsem, který ukrýváme v sobě. Tento film vám nedá odpověď, ale bez obalu mluví o věcech a pocitech, o kterých se na veřejnosti nemluví, ať je doba uvolněnější, jak chce.

Film Oddělen jsem se podívala hlavně proto, že spadá do sekce mého oblíbeného žánru – psychologických dramat. Musím se přiznat k jednomu: když jsem si přečetla obsah na stránkách csfd.cz, očekávala jsem od filmu něco jiného, než jsem od něj získala. Popravdě řečeno, jsem čekala film o učitelích a frustraci, protože to filmová databáze slibovala. Samozřejmě jsem si dokázala představit frustrované učitele, hlavně když učí na americké státní škole. A ani nedokážu popsat, co přesně jsem čekala, řekla bych, že všechno, jen ne to, co jsem dostala.

Když se na film podíváme v celku, musíme zhodnotit jeho celkové působení, kameru, střih, barvu a hudbu – všechny tyto atributy působí na naše emoce a celkové vnímání filmu, podbarvují a dokreslují skutečný příběh, který film vypráví. Barva filmu a záběrů přesně vyjadřuje barvu emocí ve filmu vykreslovaných  – šedá deprese, protože svět není černo-bílý, svět je trpce šedý, ponurý a my se hrabeme ve svých depresích všedního dne, bloudíme světem a ani nevíme, co hledáme. Kamera a střih je specifický pro tento typ filmů, nebo spíše žánr – skládá se z jednotlivých ostrých krátkých záběrů, rychlého střídání obrázků, které vyjadřují emoce a vnímání světa, viz růže-včela-dětský-smích-stařecký-pláč. Kamera se přibližuje blízko ke tvářím postav, až máte dojem, že se díváte do zrcadla sami na sebe. Hudba ve stylu smyčců-hrajících-vám-na-nervy celkový dojem uzavírá.

Deprese, frustrace, zoufalost – přesně tato slova vyjadřují tento film. Nečekala jsem takový umělecký zážitek a filozofický rozbor. Tento film bych označila za ARTový. Neboť je uměním prodchnutý a sám pro mě uměním byl. Hlavní hrdina píše úžasné texty a jedna z dalších hrdinek vytváří skvělé koláže, fotografie a obrazy. Hrdinové filmu jsou utopeni v bahně světa, jejich okolí je ostraikizuje, kritizuje, nemají uznání a lásku. Lidé, kterým chybí náklonost, obětí a pohlazení. Ve filmu se lidé, které svět vychoval ubližovat, učí, že dnešní době se musíme bránit. Musíme se bránit nátlaku, který ženám diktuje, že musí být štíhlé, krásné, úspěšné – doma hospodyňka, panna a hodná holka, v posteli prostitutka a sexuální dračice, a mužům diktuje, že ženy jsou děvky, které mají jen zneužít a emocionálně rozervat, šlapat po nich a urážet jejich snahu se mužům vyrovnat. Uvidíte utrpení mladých lidí, kterým svět ubližuje a nikdo je neučí se s tím vyrovnat. Uvidíte utrpení člověka, který bloudí světem, emocionálně uzavřen od chvíle, co jeho matka spáchala sebevraždu, bojí se něco cítit, bojí se, že mu někdo zase ublíží. Cílem je se na lidi neupínat a raději utíkat. Najednou však potká lidí, kteří mu ukážou, že se taky trápí, že neví, kam patří a že si vzájemně můžou pomoci.

300096_241809092520849_3209771_nTři věci, které vás emocionálně rozervou:

1) Brodyho děda – starý muž, zavřený v domově důchodců. Nemohoucnost a nevědomost starých zapomínajících lidí vás vždy ubije, hlavně proto, že jednou také zestárnete, a také proto, že ztráta lidské důstojnosti vás pokoří.

2) Brodyho emocionální výkyvy – i na pohled klidný člověk, oddělený od veškerých emocí, je uvnitř sebe má. Výkyvy mezi stavy, kdy s klidnou tváří uklidňuje a po druhé v záchvatu křičí a hází věcmi, vás vyděsí.

3) Sebevražda mladé studentky – Buď cítíte tíseň jako ona a nedokážete se vyrovnat s vnějším světem, chcete také utéct, nebo patříte k lidem, kteří si uvědomí, co když takhle tlačí a ubíjí někoho ze svých blízkých?

Svět je děsivé místo, nikdo z nás neví, jak se s ním vyrovnat – ani se světem, ani s děsem, který ukrýváme v sobě. Tento film vám nedá odpověď, ale bez obalu mluví o věcech a pocitech, o kterých se na veřejnosti nemluví, ať je doba uvolněnější, jak chce.

Někdy mám však dojem, že čím více svět vyspívá a čím více je uvolněnější a pokořuje tabu, tím více si sami sobě toto nalháváme. Není to pravda, svět je upjatější mnohem více než dřív a jednou z příčin je úpadek umění.

Parametry:

  • Režie: Tony Kaye
  • Scénář: Carl Lund
  • Hudba: The Newton Brothers
  • Hrají: Adrien Brody, Marcia Gay Harden, James Caan, Christina Hendricks, Lucy Liu, Blythe Danner, Tim Blake Nelson, William L. Petersen, Bryan Cranston, Sami Gayle, Betty Kaye, Doug E. Doug, Patricia Rae, John Cenatiempo, Samantha Logan

Obrázek: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=329221920446232&set=a.192095864158839.36131.141977152504044&type=1&theater

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top