Otékají Vám nohy? Může to být příznak nemoci!

nohy

Léto s sebou kromě nádherného počasí a času dovolených může přinést i nepříjemné starosti v podobě oteklých nohou. Z velké části za to mohou příliš vysoká horka, ale co když je problém někde jinde? Otoky nohou byste neměli podceňovat!

Známe to asi každá. Přijdeme z práce unavené a splavené od letního horka. Sedneme si na gauč a dáme nohy nahoru a sotva můžeme hýbat prsty, které nám natekly vlivem námahy. Většinou to řešíme krátkým pobytem ve studené vodě nebo to úplně ignorujeme. Ale otoky nohou nemusí způsobovat pouze extrémně teplé letní počasí. Oteklé nohy mohou být nejen příčinou, ale i projevem jiné skryté hrozby. A jaké to jsou?

1) sedavé zaměstnání/zaměstnání ve stoje

Nejprve začneme těmi méně nebezpečnými příčinami. Sedavé zaměstnání či zaměstnání, kde musíte po většinu pracovní doby stát, a to ještě na jednom místě (u pásu v továrně) jako příčina otoků nikoho asi nepřekvapí. Taková práce je totiž všeobecně považována za nepříliš zdraví prospěšnou. Kromě již zmíněných nepříjemných otoků může zapříčinit i vznik křečových žil, problémy se zády a jiné zdravotní komplikace.

TIP! Pokud patříte mezi procento lidí, kteří mají tento typ zaměstnání, snažte se co nejvíce končetiny prokrvit. Využijte obědovou pauzu či jinou kratší přestávku na protáhnutí těla. Projděte se po okolí nebo po pracovišti, vyjděte několik pater schodů, stačí pár minut a uleví se vám.

2) lymfatické potíže

Problém ale může být schovaný i jinde – v lymfatickém systému. A jak poznáte, že se jedná o tzv. lymfatický otok? Pokud máte nateklý kotník, nárt i prsty u nohou. Zpočátku vás to může trápit pouze na sklonku dne a přes noc se otok opět vstřebá, ale časem se projevy mohou zhoršovat. Příčina může být vrozená, nebo se může jednat i infekci mízních cév. Rovněž to ale může být způsobeno nějakým úrazem či po operaci. Pokud vás tyto otoky trápí často, nepodceňujte je a obraťte se na lékaře.

TIP! V případě, že máte podezření na dysfunkci lymfatického systému, nebojte se vyzkoušet speciální lymfatické masáže. Maséři či fyzioterapeuti vám mohou mj. i poradit, jak přírodní cestou zefektivnit aktivitu lymfatického systému.

3) těhotenství

Nejedná se sice o nemoc, ale i přesto pro někoho může představovat skrytou hrozbu, na kterou není připraven. Těhotenství je poměrně často příčinou právě otoků nohou. Je to způsobeno vyšším váhovým přírůstkem a hlavně zadržováním většího množství tekutin.

TIP! Neznamená to samozřejmě, že jak uvidíte, že máte oteklé prsty u nohou, že jste automaticky těhotná, ale pro klid duše si raději kupte těhotenský test. Pokud bude pozitivní, je třeba zachovat chladnou hlavu a s otoky, které vás budou po dobu těhotenství doprovázet, se poperte pravidelnými procházkami, zakoupením speciálních kompresivních punčoch pro těhotné či sezením s nohami ve vyšší poloze.

4) chronická žilní choroba

Otoky nohou mohou být i projevem chronické žilní choroby, ač to zní neuvěřitelně, touto nemocí trpí až 85% populace! Nejvíce pak lidi trpící obezitou či právě se sedavým zaměstnáním. Žíly v tomto případě postupně ztrácí napětí a nedokáží tlačit krev do srdce.

TIP! V tomto případě je ideálním řešením používání speciálních punčoch, které můžete zakoupit v lékárně, či léků na žíly, tzv. venofarmak. Ale vše byste měli nejprve zkonzultovat s lékařem. Rovněž se nevyhýbejte pohybu, ať už se jedná o jízdu na kole, rychlou chůzi či jiné aktivity.

5) špatně fungující vnitřní orgány

V neposlední řadě se může jednat o špatně fungující ledviny, játra či srdce. Pokud ledviny nefungují správně, nestačí zpracovávat tekutiny a dochází k zadržování vody v těle, stejně tak i soli. To rovněž může způsobit i následné srdeční obtíže. Pokud játra nefungují tak, jak mají, přestávají vyrábět bílkoviny, které udržují tekutiny v cévách a ty pak unikají do okolních tkání, kde mohou rovněž způsobovat otok.

TIP! Pokud vidíte, že trpíte často otoky od kotníků až dolů, doprovázené nechutenstvím či únavou či máte oteklé oči, neváhejte se rovnou obrátit na lékaře, který vám poradí vhodnou léčbu.

Fotografie publikována se svolením satit_srihin/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top