Pátá nemoc – nemoc beze jména

doktor

Všichni milující rodičce mají o své děti strach, aby se někde nezranily, aby neonemocněly apod. Ale některým nemocem se vyhnout občas nedá, patří sem i tzv.  pátá nemoc. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Proto Vám zde přinášíme informace, abyste se dozvěděli, jaké má příznaky, co obnáší a jak se léčí.

Pátá nemoc je virové infekční onemocnění způsobené tzv. parvovirem B19. Onemocnění nejčastěji postihuje děti předškolního či raného školního věku, ale může se objevit i u dospělých. Vyskytuje se zejména na jaře.Virus se přenáší obvykle kapénkami z dýchacích cest, ale je možný i přenos z matky na plod při kontaktu krví.

Příznaky

Prvním příznakem je zpravidla vyrážka kolem nosu a na tvářích. Poté se obvykle objvují i červenofialové skvrny na hýždích a končetinách. Tato vyrážka je velmi nepříjemná a potrápí pacienta po dobu 6 až 10 dní, možná i déle. Pak začne postupně ustupovat.

Kromě vyrážky se mohou objevit i náznaky chřipky, jako je rýma, bolest kloubů a svalů, nikoli však teplota. Lehce zvýšenou teplotu mohou pocítit jen velmi citliví pacienti.

Této nemoci se musí vyhnout těhotné ženy. Virus se přenáší placentou na plod, u kterého způsobí útlum krvetvorby. To může mít za následek těžké poškození až odumření plodu.

Léčba

Nemoc jako takovou nelze úplně vyléčit, ale lze zmírnit jednotlivé příznaky, a to:

  • udržováním klidového režimu;
  • na vyrážku nic nedávejte, odezní sama;
  • nekoupejte se v příliš horké vodě;
  • pokud nemoc probíhá bez výrazných potíží, nemusíte navštěvovat lékaře, ale při první příležitosti byste ho měli informovat, že dítě nemoc prodělalo;
  • s dítětem nechoďte do kolektivu a vyhýbejte se těhotným ženám, abyste je nenakazili.

Touto nemocí projde většina populace, ale u odolnějších se projevuje pouze jako „chřipka“. Velkým pozitivem je, že jí zažijete pouze jednou, poté si proti ní vybudujete protilátky.

Fotografie publikována se svolením Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top