Po stopách bájné Atlantidy aneb cesta okolo světa

atlantida-48

Bájná Atlantida patří dosud mezi nejzajímavější nevyřešené záhady na světě. Legendární město osídlené vyspělou civilizací, které kdysi dávno pohltily vlny oceánu, jehož existence však nebyla nikdy potvrzena, ale které se stalo předlohou mnohých knih a filmových zpracování.

 

Kde je Atlantida potopená?

Pokud pomineme nejzásadnější otázku, zdali vůbec Atlantida někdy existovala, vyvstávají nám ale i další otázky, a to, kde se Atlantida nachází?

1. Santorini

Jedním z nejžhavějších kandidátů je ostrov nacházející se v oblasti Kyklad. Vědci zjistili, že byl tento ostrov před více než 3 tisíci lety postižen výbuchem podmořské sopky, která pohřbila část ostrova do moře. Dochované předměty z tehdejší doby dokazují, že se jednalo o velmi vyspělou civilizaci.

2. Malta

Dalším kandidátem se stal i nedaleký ostrov Malta. Ukázalo se totiž, že nalezené ruiny jsou natolik staré, že by odpovídaly době existence Atlantidy, našly se rovněž kostry zvířat (hlavně slonů), kterými bájná civilizace oplývala, a rovněž i důkazy o tom, že nynější tvar a velikost ostrova odpovídá poškození velkou přírodní katastrofou. Podle dochovaných map totiž Malta dosahovala daleko větších rozměrů.

3. Irsko – zelený ostrov

To by moc lidí nepředpokládalo, že? Nicméně tento malý zelený ostrůvek bohatý na bujnou faunu i floru je prý pozůstatkem po katastrofě, kdy se oddělil od zbytku bájné civilizace. Archeologové nalezli pozůstatky velkých opevnění na západní části ostrova, jako je například pevnost Dún Aonghusa.

4. Jižní Amerika

Poněkud exotičtější oblast pro pátrání po Atlantidě představuje Jižní Amerika. Dlouhou dobu byly považovány obrovské ruiny v Peru a Bolívii jako pozůstatek Atlantidy. V roce 2013 pak vědci přišli s novou teorií, kdy při japonsko-brazilské expedici po mořském dně nalezli stopy po potopeném kontinentu, dosud ale nebylo konečné stanovisko potvrzeno ani vyvráceno.

5. Kuba

V roce 2012 objevili manželé Paul Weinzweig a Pauline Zalitzky údajně objevili trosky podmořského města včetně pyramid, sfing a zbytků domu a ulic v oceánu nedaleko Kuby. Vědci ale jejich objev nepotvrdili, jelikož se jim nezdá kvalita jejich videozáznamů.

6. Španělsko

Od roku 2008 se hledají pozůstatky i ve španělských bažinách, konkrétně v přírodním parku Doña Ana. Podezření na tuto oblast dokazuje i Platón, který ve svých spisech  odkazoval na egyptské kněze, kteří tvrdili, že mocná Antlantida ležela naproti městu Gadara, což bylo starověké označení pro dnešní město Cádiz. Pochyby ale vyvstaly, když se zjistilo stáří nálezů, které neodpovídá době existence Atlantidy.

7. Sahara

Mezi méně obvyklé oblasti potencionálního nálezu pak patří i Saharaská poušť. Při kolonizaci severní Afriky francouzští vojáci objevili v Alžírsku stopy podobající se údajně vyspělé civilizaci. Byla Atlantida pohřbena mořskou vodou či pískem pouště?

8. Antarktida

V neposlední řadě je třeba zmínit i neuvěřitelnou Antarktidu, kde má být město uloženo již několik tisíc let. Nicméně vědci tuto tezi vyvrací, jelikož led v Antarktidě se tvoří desítky tisíc let, což se stářím bájné civilizace nekoresponduje.

Která lokalita Vás láká nejvíce? Vyražte do jedné z těchto destinací a najděte ji!

Zdroj fotografie: http://www.skutecnosti.cz

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top