Pořídila jsem si kočku! Co můj byt na to?

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net

Od malička jsem vyrůstala s kočkou po boku. Ani si nepamatuji, že by bylo nějaké období, kdy bych kočičku neměla. Když jsem se odstěhovala od rodičů, toužila jsem po vlastní kočce, ale kvůli domácímu jsem si ji pořídit nemohla. Před pár měsíci jsem se přestěhovala a navíc vešel v účinnost nový občanský zákoník, který vám povoluje pořídit si zvířátko i bez souhlasu majitele bytu, pokud je to tedy zvířátko odpovídající poměrům bytu. A bych to dokončila, začala jsem plánovat, že si v co nejbližší době kočičku pořídím. A včera se tak stalo, přivezla jsem si jí domů a moje srdce plesalo a plesalo… Pak ale nastalo ALE.

Ano, na soužití s kočkami jsem zvyklá, ale rozdíl nyní nastal v tom, že u nás kočka nikdy nesměla domů a teď mám s kočkou bydlet v jedné místnosti? Jasně, právě na to jsem se těšila, na to, až si za mnou vleze do postele a budeme spolu usínat nebo se probouzet, na to, až se mnou bude sedět u jídla a lézt mi po notebooku, když budu pracovat. Jenže celý první den jsem propšikala a prokašlala. Nedokázala jsem se smířit s tím, že kočka zalézá pod postel a nechce vylézt ven. Přitom jsem moc dobře věděla, že je tady nová a hlavně že se bojí tramvají, které mi jezdí přímo pod oknem. To je ale jiný příběh. To, o čem chci mluvit, je bydlení s kočkou a jeho dopady na byt. Je lepší si to všechno vypočítat hned na začátku a smířit se s tím, než začít šílet, až se něco stane.

Chudák můj byt je celý chlupatý

Pokud si člověk nepořídí zrovna rasy typu sphynx nebo peterbald, které jsou bezsrsté a díky tomu má o jeden chlupatý problém méně, musí prostě neustále řešit chlupy. Chlupy, které se povalují všude – na posteli, na koberci, na čalouněném nábytku. Někdy ani nechápu, kde se ty chlupy berou? Čím to, že mám chlupatou košili, kterou jsem měla zavřenou ve skříni? Jak to, že mám chlupy v jídle, když ta kočka vůbec nebyla u vaření?

A tady už je jedno, jakou srst ta kočka má, prostě a jednoduše ji má. Jestli jsou to chlupy dlouhé, nebo krátké, co na tom záleží? I když pro někoho jsou spíše horší ty chlupy z krátkosrsté kočky. Proč? Protože ty se zapíchnou do koberce a jdou špatně vysát.

Negativum: Hold, pořídíte-li si kočku, musíte se smířit s tím, že budete muset častěji uklízet – ať už vysávat, nebo vytírat. Popřípadě je i vhodné kočku pravidelně vyčesávat. Čím víc chlupů vyčesaných, tím míň vytroušených po koberci.

Pozitivum: Od té doby, co mám kočku, už se po bytě nepovalují jen moje vlasy. Takže přítelova pozornost se rychle odebrala od mých vlasů k chlupům naší kočky. A já jsem v suchu.

Naše kočka je bytová designérka a říká, že nábytek by měl být pruhovaný a rýhovaný

Mojí radou je „pořiďte si škrabadlo, a to co nejdřív, nejlépe ještě před tím, než si pořídíte kočku“. Proč? Kočičky si rády brousí drápky, a když nemají škrabadlo, tak nemají jinou možnost než tu, že využijí váš nábytek. Škrabadlo můžete koupit v chovatelských potřebách, nebo ho vyrobit doma.

Bohužel ani ono škrabadlo vám nezajistí, že se sem tam vaše kočička nepodepíše na nějaký ten kus nábytku. A teď myslím podpis jako Zoro – „škrábancem“.

Čůrání a ten zbytek

Bohužel ani to, že vaše kočička umí chodit na záchod, vám nezajistí, že se (zvláště zezačátku) nesetkáte s nějakým bobkem mimo záchodek. Jak tomu zabránit? Prostě kočičce vyčinit a neustále jí ukazovat, kam má chodit. Bohužel někdy tomu nezabráníte, například, když má kočka průjem nebo je jí špatně, popřípadě jí zaskočí.

Velký pozor si dejte také na to, aby vám vaše kočka na tajňáka nechodila do květináčů či do bot.

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net

Když vaše kočka mluví dost nahlas

Kočky a kocouři mohou být celkem hluční, a to hlavně v období, kdy touží po koťatech. Tenhle aspekt vadí hlavně v bytě v paneláku. Ale i ten se dá vyřešit. Stačí nechat kočku vykastrovat, což v dnešní době dělá snad každý, kdo má kočky doma.

Co je ohroženo?

1. Pokojové rostliny

Kočky jí rostliny kvůli trávení, a tak je okusují. Je tedy potřeba uklidit je do bezpečí, někam do horních regálů nebo na skříně, zvláště ty jedovaté. Dobré také je vysázet kočce do květináče kočičí trávu – ta stojí asi tak 10 Kč.

2. Okna a žaluzie či závěsy

Okna určitě neotvírejte dokořán, spíš jenom na ventilačku. Co se týče žaluzií, záclon a závěsů, je dost pravděpodobné, že za ně budou kočky tahat, takže přijdou lehce k újmě.

3. Přípravky na uklízení, prací prášky, léky a hnojiva

Všechno je potenciálním nebezpečím. Kočka se k nim nesmí dostat, nechcete přeci, aby se vám miláček otrávil.

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top