Potíže a nemoci novorozenců – co trápí nás i je

miminko

Okamžikem narození našeho miminka nám leží na srdci zejména, aby bylo zdravé a dobře se vyvíjelo. Občas ale i malé novorozence mohou postihnout nějaké neduhy a zdravotní potíže, které není schopno samo vyléčit. Jaké to jsou?

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka postihuje téměř každé druhé narozené miminko. Příčinou jeho vzniku je rozpad červených krvinek způsobených změnou prostředí z dělohy do vnějšího prostředí, následkem čehož se hromadí v těle větší množství žlutého barviva zvaného bilirubinu. Objevuje se cca 2. až 3. den po narození a ve většině případů zmizí do 6. dne, ale může trvat i dva až tři týdny. Podle intenzity nemoci se řeší i jeho léčba.

Pokud nejsou hodnoty bilirubinu příliš vysoké, postačí domácí léčba v podobě  vystavování miminka na denním světle. V horším případě je pak nutná fototerapie, tedy léčba světlem.

Moučnivka

Pokud jste objevili na jazyku či vnitřku úst vašeho miminka bílý povlak, může to znamenat, že vaše dítě trpí tzv. moučnivkou. Tu způsobuje kvasinka zvaná Candida a je to známkou oslabené imunity dítěte. Postiženým může i nemusí způsobovat potíže. Některé děti nic nepocítí a některé mohou trpět bolestmi bříška či poruchami příjmu potravy. Pokud se moučnivka objeví v mírné formě, vyskytuje se tedy pouze na jazyku, obvykle se čeká, až se s tím dítě popere samo. Pokud je však rozšířena i na jiná místa, popřípadě má miminko zarudlou část konečníku, je potřeba se obrátit na lékaře. Obecně se doporučuje použít roztok genciánové violeti (fialová vodička) na vnitřek úst a bradavky maminky v případě kojení.

Novorozenecká kolika

Novorozeneckou, neboli také tříměsíční koliku určitě poznáte. Projevuje se totiž hodinami a hodinami srdceryvného pláče miminka, které bolí bříško z důvodů plynatosti a nadýmání. Příčin tohoto neduhu je hned několik. Jednak to může být způsobeno polykáním vzduchu při kojení, resp. nedostatečným odříhnutím po kojení, dále pak nevhodným složením stravy matky nebo v krajních případech alergií.

Miminko má pak nafouklé bříško, všelijak se kroutí, rudne v obličeji, zatíná pěstičky a ustavičně brečí, někdy i několik hodin. Kolika se objevuje zpravidla v prvních 4 týdnech a trvá až do ukončení třetího měsíce miminka. Účinná léčba, jak miminku ulevit, bohužel není. Někomu pomůže cvičit s miminkem přitahováním nožiček k bříšku, masáž bříška po směru hodinových ručiček mastičkami, jako je například Pupík, pít fenyklový čaj, který je na nadýmání účinný, nebo použít rektální rourku, ale ta se nesmí používat příliš často.

Kolika prý trápí hlavně miminka, která nemají ještě zcela vyzrálý trávicí systém a postupně se jim vytváří střevní mikroflóra, k tomu mohou dopomoci mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis, což je kmen probiotik, které se dodávají miminku ve formě kapek.

Potničky

Potničky se projevují formou vyrážky – červeně zarudnutých míst s bílým puchýřkem uprostřed. Ten je naplněný tekutinou a do několika dnů praskne a zanechává za sebou odlupující suchou kůži. Příčinou výskytu je nadměrné pocení či přehřátí miminka, většinou špatně zvoleným množstvím oblečení nebo pobytem v příliš horkém prostředí. Nejsou svědivé a nijak neomezují miminko, někdy se ale může objevit doprovázející horečka. Urychlit jejich vstřebání můžeme například zásypem nebo použitím slunečnicového oleje. Vhodná je rovněž i koupel v odvaru z heřmánku.

Fotografie publikována se svolením imaginerymajestic/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Jeden komentář

  1. Naší dcerce se kolika bohužel nevyhla a tak jsme masírovali bříško, pila jsem fenyklový čaj…ale nejlíp asi zabralo pravidelné užívání Espumisanu a klubíčkování.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top