Potraviny s léčivým účinkem 3.díl

hřiby

Zázračné a léčivé účinky hub. Dokonce Čínští císaři si pomocí zázračných hub, prodlužovali život. V Kjótu byl jeden chrám, zasvěcen právě houbě. Dřívější léčitelé neměli moc poznatků o složení hub, využívali spíše zkušenosti z lidového léčitelství a náhodných zkušeností. Až v moderní době se řada vědeckých pracovišť počala zabývat chemickou skladbou látek obsažených v houbách a jejich pozitivním působení na lidský organismus. Nejedná se pouze o delikatesní záležitost na talíři, ale o potraviny s léčivými či preventivními účinky.

Hlíva, jako elixír mládí

Blahodárné účinky látek, obsažené v hlívách, jsou podobného složení, jako houby pěstované v Číně a Japonsku Šii-také. Účinky, které příznivě ovlivňují lidský organismus, zasahují do období před začátkem našeho letopočtu. Jednou z látek, obsažených v hlívě, je pleuran. Jde o fungální beta 1,3-D glukan, což je v podstatě polysacharid, který je složený z glukózových jednotek a má imunomodulační účinek. Glukan, je účinný například při snižování cholesterolu, upravuje krevní tlak, má antialergické účinky a protinádorové efekty. V Japonsku je glukan běžně využíván, jako preventivní látka proti rakovinovým onemocněním vyvolané radioaktivním zářením. Rovněž při onemocnění kloubů mají výtažky z hlívy zmírňující účinky. Další využití hlívy spočívá v boji proti bradavicím virového původu. Houbová vláknina odstraňuje z těla mnohé jedovaté látky a zplodiny, kterým se připisuje karcinogenní účinek na stěnu tlustého střeva. Hlíva obsahuje vysoký podíl minerálních látek. Obsahuje velké množství fosforu a různé mikroelementy zinek, chrom, měď, selen, jód, bór. Využití hlívy lze spatřit i při léčbě popálenin, hemeroidů a kožních ekzémů.

Penízovka sametonohá

Působí jako přírodní antibiotikum k léčení zánětů, alergie, astmatu, bělotoku, Crohnovy choroby. Využití najde i jako prostředek proti nespavosti, podpoře imunitního systému a posílení činnosti slinivky břišní. V Čínské tradiční medicíně, je tato houba používána při chorobách jater, při žaludečních vředech a houba rovněž působí proti bakterii Helicobacter pylori-častá příčina žaludečních vředů. Obsahuje celou řadu léčivých látek. Zhruba před padesáti lety bylo izolováno z této houby cytostatické antibiotikum zvané flammulin, účinné proti sarkomu 180 a  Ehrlichovu karcinomu. Protirakovinové účinky mají i další látky obsažené v této houbě. Například glykoprotein, polysacharid galaktomannoglukan, izoflavon genistein, potlačují dělení některých rakovinových buněk u lidí. Jedná se především o rakovinu vaječníků a karcinomu prostaty. Významný je i poměrně nový nález velutinu, který potlačuje aktivitu reverzní transkriptázy viru HIV-1.

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Jeden komentář

  1. Marketa K.

    Moje maminka si myslim jeste nejakou houbu nakladala do skopku nechala nekolik dni ci tydnu vyluhowat a pak to pila

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top