Potřebujete k dětem chůvu? Víme, jak jí správně vybrat!

Fotografie publikována se svolením Jomphong / FreeDigitalPhotos.net

V dnešní době lidé hodně potřebují hlavně čas. Ten se nám nějak nedostává a mnoho z nás by rozhodně chtělo, aby den měl víc než dvacet čtyři hodin. Mnohdy ženy po mateřské dovolené jsou v práci doslova zavaleny. Musí se učit nové věci, nové programy, nové postupy, za tři roky se toho v práci změní hodně, navíc naše společnost jde neustále kupředu, tak se ani není čemu divit. Popřípadě žena chce nastoupit do práce dříve, chce budovat kariéru, chce rodině zajistit více peněz. I v tuto chvíli platí, že ženy v práci zůstávají přesčas.

Dnešní doba navíc vyžaduje zůstávat přesčas, protože se bojíme o svou práci a chceme si jí co nejvíce udržet. Často jsou v těchto případech využíváni dědečkové a babičky, kteří pomohou s pohlídáním, jsou navíc rádi, protože si vnouče užijí. Ne vždycky však lze, aby prarodiče pomáhali s hlídáním, navíc když je v dnešní době častější, že prarodiče také ještě pracují. Nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po chůvě. Jenže, jak vybrat tu správnou? My vám poradíme!

Rozdíl mezi chůvou a au pair

Au pair je žena (někdy také muž), která obvykle pochází z cizí země a je s dítětem prakticky nonstop. Obvykle u rodiny i bydlí a pomáhá i s domácností jako například mytí nádobí, vaření, převlékání peřin, uklízení. Chůva naproti tomu do domácnosti dochází, hlídá buďto pravidelně, nebo nárazově. Chůva se navíc věnuje jen a jen dítěti, nestará se o domácnost. Vozí dítě na kroužky, do/ze školy, chodí s ním ven, hraje různé hry, píše s ním úkoly, učí se s ním.

Nestřídat chůvy

Dítě je senzitivní a vnímavé, tudíž je dobré, aby si dítě zvyklo na jednu, maximálně dvě osoby, které přijme za „své“. Dítě totiž rozlišuje lidi, kteří patří k němu a kteří jsou cizí. Časté střídání chův neprospěje ani dítěti a koneckonců ani vám, protože nebudete vědět pořádně, kdo vám dítě hlídá. Když si zvyknete na jednu až dvě chůvy, budete spokojenější. Navíc, kdo by chtěl, aby se mu po domě procházel někdo cizí, koho neznáte? Pokud je vaše dítě citlivé, je o to víc nutné, aby mělo okolo sebe lidi, které zná. Při častém střídání chův se dítě může stáhnout do sebe, může se u něj rozvinout až separační úzkost.

Chůva? Je bezpečná přes hlídací agenturu

Pokud se pro chůvu rozhodnete a nemáte v okolí známou, která hlídá děti, je dobré, když si najdete ve svém okolí hlídací agenturu a tu oslovíte. Hlídací agentury své chůvy prověřují, najímají především zdravotnicky a pedagogicky vzdělané lidi, kteří se umí dětem věnovat a umí se o ně postarat. Takové chůvy mají většinou i kurz první pomoci, takže se nemusíte bát, vaše dítě je v dobrých rukou. Hlídací agentura však k vám domů může posílat více chův, což moc dobré není. Proto se v hlídací agentuře domluvte a dohodněte. Hlídací agentury vám mohou vyjít vstříc.

Vybrat chůvu není jako koupit si rohlík

Vybrat si chůvu je velký krok, svěřujete jí to, co je vám nejcennější, vaše dítě. Proto si stanovte své požadavky, které budete dodržovat a ani o chlup z nich neslevujte. Tento člověk se vám bude pohybovat po bytě (pokud se nedomluvíte jinak), takže je jasné, že o něm máte jasné představy. Určitě dejte také na to, jak na vás člověk působí, jak je vám sympatický, jak se s ním cítíte. Dejte na své pocity, protože ty jsou obvykle správné. Dejte také na to, jak se s chůvou cítí vaše dítě, pokud si padnou do noty, určitě je to dobré, pokud však dítě s chůvou má problém, vyměňte ji.

Reference jsou důležité

Od chůvy požadujte reference a klidně do dané rodiny zavolejte a vyptejte se na vše, co vás zajímá a co chcete od ní vědět. Rodina, ve které chůva pracovala, vám toho řekne více, než různé kurzy a školy. Ty totiž umí vystudovat kdekdo, ale použít to je jiná věc. Informujte se klidně ve více rodinách, přece svěřujete své dítě cizímu člověku, takže se musíte dozvědět co nejvíce. Ptejte se chůvy například i na to, kde bydlí, kolik jí je, kde pracuje, jestli má děti, jak dlouho chce u vás pracovat a podobně.

Fotografie publikována se svolením Jomphong / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top