Potvrzeno – i umírněné pití způsobuje předčasné stárnutí

alkohol

Nepříznivý účinek konzumace alkoholu na naše játra a imunitní systém je všeobecně známý. Jak ovšem ukázala nedávná studie, způsobuje alkohol také předčasné stárnutí organismu, a to již v překvapivě malých dávkách.

Také rádi vyrazíte o víkendu s přáteli za zábavou a povyražením někam do baru, hospody či klubu a zároveň vám záleží na vašem zevnějšku a zdraví? Pak by vás měly zajímat výsledky výzkumu nedávno zveřejněné ve Spojených státech. Podle nich totiž i umírněné pití jednou týdně prokazatelně způsobuje oxidativní stres organismu a tím i předčasné stárnutí.

Výzkumníci rozdělili vysokoškolské studenty ve věku mezi 18 až 23 roky na dvě skupiny. Zatímco první skupina měla zakázanou konzumaci alkoholu, druhá skupina konzumovala průměrně 118 g etanolu, což představuje zhruba 6 piv za týden. Jak můžete vidět, nejedná se o nijak vysoké dávky, kterých dosahuje značná část naší populace.

Konzumenti alkoholu stárnou rychleji

Z výsledků vyšetření následně vyplynulo, že skupina, která alkohol nekonzumovala, vykazovala zhruba dvakrát nižší buněčné poškození, než skupina, která pila v uvedeném množství.

Oxidační stres, který byl ve dvojnásobné míře zjištěn u skupiny pijící alkohol, znamená v podstatě neschopnost těla se v dostatečné míře zbavovat škodlivých produktů látkové výměny. Právě on bývá považován za hlavní příčinu předčasného stárnutí a příčinu celé řady onemocnění.

Řešením může být umírněnost a očista

Alkohol samozřejmě přináší jistá potěšení. Pomáhá k odreagování se či ke sbližování lidí (někdy až nečekaně). Není proto třeba propadat panice. Zdravý organismus si s následky divoké noci nebo posezení s přáteli nepochybně poradí. Pokud se však alkoholickým povyražením věnujete pravidelně, je dobré to dělat s vědomím, že kromě případné bolesti hlavy a špatné nálady můžete v zrcadle objevit množství vrásek či šedin o několik let dřív.

Pokud tedy patříte k těm, kteří si bujaré večery či noci nechtějí odpustit, pamatujte na to, že ke zmírnění negativních účinků na Vaše tělo může přispět užívání volně dostupných antioxidantů. A očistou jater zde také můžete jen získat.

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Vlastimil Boháč

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top