Práce z domu a její výhody i nevýhody

Fotografie publikována se svolením Ambro Photography / FreeDigitalPhotos.net

Celá léta jsem snila sen o práci, kterou budu moci vykonávat z domu. Prakticky jsem neměla tušení, co přesně by to mělo být. Podstoupila jsem doslova hon na vysněnou práci. Jenže je to stejné jako chytat v lese zajíce, kterého vůbec nevidíte a nevíte, jak vypadá. Tak se stalo, že mám v šuplíku řadu certifikátů od kosmetiky a vizážistiky až po osvědčení různých bank z doby, kdy jsem pracovala jako finanční makléř. Možná by někoho napadalo, že jsou zbytečné, když je při práci nevyužiji. Je pravdou, že mě neživí, ale nabyté zkušenosti a kontakty z kurzů mi zůstaly. Takže to za ztrátu času a peněz nepovažuji. Každá investice do sebe sama je tou nejlepší investicí.  Spousta lidí dělá takovou práci, která ho uživí, ale mnohdy člověka vůbec nenaplňuje a netěší. Dnešní článek nebude na téma, která je ta pravá práce pro vás, ale výhody a nevýhody, která sebou taková práce nese. Já jsem měla to štěstí, že jednou v lese na číhané jsem zavětřila a toho zajíce zahlédla. Pustila jsem se za ním a nehodlala jsem se vzdát. Ze začátku se do něčeho, co vás nesmírně baví, zakousnete a jste jako v křeči. Baví vás to a nemáte dojem, že pracujete, ale děláte činnost, která vás naplňuje.

Bez režimu to nefunguje

Jenže i zde existují určitá pravidla, jinak vám hrozí syndrom vyhoření. Z čiré přepracovanosti začnete mít sami o sobě pochybnosti. A ptáte se sami sebe, zda to, co děláte, má vůbec nějaký smysl? Začne se vám plést práce se soukromím a výsledek je žalostný, efektivita nulová a to nepíši o lidech, kteří vám z čiré závisti hází klacky pod nohy. Proto jsem si já osobně vybrala tři dny v týdnu, kdy pracuji na poloviční úvazek a vyrážím za sportem a lidmi. To je další věc, která při práci z domu chybí – kontakt s lidmi. Nedávno mi psala kamarádka, která je kreativec a velmi nadaná, že nemá dost sebedisciplíny. Proto se ocitla na mizině. Byla zvyklá, že jí k činnosti nabádalo vedení. Ale nejednou se místo pozice zaměstnance, ocitla v pozici, kdy si vše řídí sama. Neuměla si stanovit práci, zábavu, režim. Ano, to je přesně to, co je k práci z domu potřeba – režim. Dva rozdílné případy. Ona odskakovala k vaření, po nákupech, přišla kamarádka na kafe a neuměla říci ne. Pak to řešila „noční směnou“.

Co vyžaduje práce z domu

Předem připravený rozpis, co chci následující den stihnout. Úkoly by měly být reálné, ale ne zase takové, kde zbývá rezerva. Obecně záleží na tipu vykonávané práce. Nejlépe je si stanovit hodiny práce a čas pro odpočinek. Na tohle téma by se dalo psát do nekonečna, ale základem je neuzavírat se sám do sebe a před celým světem. Naučit se rozlišit práci a soukromí. Nezapomínejte si vymanit prostor pro kontakt s lidmi a okolním světem. Pokud se vám koníček stane zaměstnáním, je to sice fajn, ale jsou i jiné aktivity, na které není nutné zanevřít.

Výhody práce z domu

Tak určitě mezi nesporné výhody patří, že vám nikdo nešlape na paty. Práci si rozvrhnete tak, jak to vyhovuje vašim potřebám. Můžete začít brzy ráno a skončit dříve. Nebo můžete den vychutnávat podle svých možností a představ a pracovat spíš navečer. V podstatě jde pouze o zmiňovanou sebedisciplínu a pevně stanovený režim. Stáváte se pánem svého času, ale to neznamená, že nepracujete. Také záleží na tom, jakou práci vykonáváte. Pokud vám vaše práce nebrání přesunovat se z místa na místo, můžete pracovat a ještě i cestovat, což je skvělá kombinace.

Fotografie publikována se svolením Ambro Photography / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top