Pravěké kresby v jeskyni

telegraph.co.uk

Jeskynní kresby z pravěku se nacházejí v jeskyních po celém světě. Rituální obřady, mamuti, zubři, lovci s kopím, bizoni, lvi a mnoho dalšího vtiskly na věky do kamene ruce pradávných umělců. Možná vás překvapí, že poslední průzkumy uvádějí, že kresby prováděly převážně ženy. Po deseti letech bádání přišla skupina antropologů s teorií, že jeskynní kresby vytvořili právě ženy. Povedlo se analyzovat otisky zanechané u pravěkých kreseb a rozbor odhalil, že muži vytvořili pouze desetinu těchto obrázků, 75% vytvořily ženy a zbytek dotvořily dětské ruce.

Jeskynní kresby jsou po celém světě

Probádány jsou malby z francouzských a španělských nalezišť, kde bylo objeveno několik set jeskyní. Svou teorii se chystají prověřit i v ostatních jeskyních mimo Evropu. Díla, která pocházejí převážně od ženských autorek, mění i celkový pohled na celkový význam kreslených obrázků. Nejčastěji se vyskytují pravěká zvířata. Vědci se proto domnívají, že kresby měly hlavně rituální úlohu pro úspěšný lov. Zobrazování různých „bytostí“ spatřovali vědci smysl v náboženských ceremoniálech a za jejich tvůrce považovali šamany, kteří byli v transu. Pokud však obrazy vytvořily převážně ženy, nabízí se spousta nových teorií o smyslu jeskynních kreseb.

Technika kreslení

V dnešní době se dá poměrně dobře určit, jaké postupy používali pravěcí umělci ke zhotovení svých děl. Mezi nejběžněji používaný materiál patří hlinka a dřevěné uhlí. Pozadí kreseb je dodnes očouzené kouřem z loučí či pochodní. Což dokazuje, že se na dílech podílelo více osob, které zajišťovaly osvětlení. Některé kresby jsou v poměrně vysokých výškách a nedaly by se zvládnout bez použití „lešení“. Většina nalezišť vyobrazuje zvířata: koně, bizony, losy, lvy a jiné. V Africe také najdete postavy lovců a geometrické útvary či otisky rukou. Kresby vznikaly přibližně před 10 až 40.000 lety v období mladého paleolitu. Podobné kresby však vytvářeli ještě nedávno třeba aboriginci v poměrně nehostinných končinách Austrálie.

Jeskyně s kresbami

  • Mezi nejznámější patří španělská Altamira, která byla objevená na konci 19. století. O její popularitu se zasloužila pětiletá holčička Marie. Zabloudila do postranní chodby a vykřikla Torros – býci.
  • Obrovská jeskyně Chauvetova byla nalezena v jižní Francii v roce 1994. Jméno nese po svém spoluobjeviteli Jean-Marie Chauvetovi. Veřejnosti není zpřístupněna.
  • Africké jeskynní kresby z pohoří Tassili vykreslují krajinu jako plodný kraj. V době, kdy vznikaly kresby, cca před 15.000 lety, nebyla v okolí Sahara, nýbrž úrodná savana.
  • Argentinská jeskyně rukou – Cueva de las Manos je jednou z jeskyní, kde jsou kresby rukou.

Zdroj obrázku: telegraph.co.uk.

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top