Předmanželská smlouva: Jak funguje?

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Předmanželská smlouva byla ve svých dobách brána spíše jako něco, co podepisují lidé, kteří jsou bohatí a mají velký majetek. Chránily se tak před případným rozvodem a tahanicemi o majetek. Doba však pokročila a lidé stále častěji disponují majetkem, který nabyli již před seznámením s partnerem. V dnešní době je chytrý krok chránit svůj majetek a je jedno, před kým jej chráníte. Osobně znám páry, které se velmi milovali, lidé okolo jim prorokovali skvělou budoucnost, vypadali, že jsou pro sebe jako stvoření. Časem se jejich cesty rozešly, jelikož nepodepsali předmanželskou smlouvu, vedli pak velmi tvrdé boje o majetek, peníze a výživné. Jak předmanželská smlouva funguje a co vše vám přináší?

Romantiku nehledejte

Předmanželská smlouva se zabývá vašim majetkem před svatbou, takže je jasné, že jde o čísla, smlouvy, což rozhodně není nic romantického. Romantiku si nechte až na svatební den a na celý společný život poté. Před svatbou musíte zařídit kupu věcí a ne všechny budou romantické. Předmanželská smlouva chrání majetek, který jste nabyli před svatbou, a pomohou před budoucími soudními tahanicemi, které mohou nastat. Ušetří vám tak nejenom velké peníze, ale také pomohou šetřit vaše nervy, vyhnete se stresu, neustálému tlaku a návštěvám soudních budov.

Jakmile vyřknete ono kouzelné „Ano“, všechno, co jste označovali slůvkem „moje a tvoje“ se rázem změní na „naše“. Takže i kdybyste měli opravdu velký majetek, který jste nabyli ještě před svatbou, když nemáte podepsanou předmanželskou smlouvu, je to automaticky „naše“.

Jak má být předmanželská smlouva uzavřena?

  • předmanželská smlouva má podobu notářského zápisu, v jiném podání není platná, je dobré jí proto sepisovat přímo u notáře, ať máte jistotu
  • uzavírá se v době, kdy ještě nejste manželé, po svatbě se tato smlouva neuzavírá, nebyla by platná
  • můžete jí, samozřejmě v mezích zákona, upravovat, rozšiřovat nebo naopak zužovat
  • jestliže ve smlouvě figuruje nemovitost, smlouva začíná platit až ve chvíli, kdy je nemovitost vložena do příslušného katastru

 

Nechci podepsat

Jsou samozřejmě snoubenci, kteří na poslední chvíli předmanželskou smlouvu nebudou chtít podepsat. Co pak? Inu, všechen majetek, který byl nabyt před svatbou, případně původnímu majiteli, všechno co se získá po svatbě, se dělí mezi manžely. To však neznamená jenom majetek a nemovitosti, ale také dluhy, které může utvářet jeden z partnerů, aniž by to ten druhý věděl. Proto je důležité si předmanželskou smlouvu pořádně promyslet a zvážit, zda by nechránila jen „movitějšího“ partnera, ale i toho druhého, který do manželství s majetkem nepřichází.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top