Přepadá vás bez důvodu strach a pochybnosti?

strach a pochybnosti

Stojíte ve frontě k pokladně a někdo vás osloví, najednou vám začne bušit srdce a zalije vás horko. Chcete si koupit hygienické potřeby a rozhlédnete se, zda není na blízku nějaký muž? Bojíte se vyreklamovat špatný výrobek? Proč? Protože by vznikla hádka s prodavačkou, která by vás utloukla argumenty? Sousedka nevytřela, ale vy tam za nic nepůjdete, protože se nebudete přece dohadovat? Raději chodbu vytřete sami? Chce se vám na toaletu, ale je vám hloupé se zeptat, kde se toalety nacházejí?

Některé banální věci pro vás představují vyčerpávající misi? Jde o stydlivost, nebo psychický problém? Může se jednat o drobný problém, který se týká pouze jedné oblasti života. Ale také se může jednat o nezměrný problém, kdy nám patologická stydlivost zasahuje do různých oblastí života. Tito lidé mají v sobě blok, který jim brání normálně fungovat. Snaha by byla, ale zkrátka nemohou.

Příčin může být více

Může se jednat o hluboký psychický problém, kde je nutné vyhledat odbornou pomoc a odhalit příčiny.

Strach převzít zodpovědnost. Tento stav většinou některým lidem vyhovuje, cíleně nechtějí dospět a nechávají, aby za ně jejich problémy řešil někdo jiný.

Rodina mnohdy stojí v pozadí jako problém, který způsobila výchova. Pokud jste doma často slyšeli věty typu: „nezdržuj, neobtěžuj, neotravuj“, může vám žádost o cokoliv připadat jako nevhodná a že „otravujete“. Tyto vzorce chování se těžko mění a doporučuje se opět návštěva odborníka, který vám s tímto nepříjemným blokem pomůže.

Mezi další důvody, které nám brání být sami sebou, je nízké sebevědomí. Tito lidé trpí utkvělou představou, že se jim nic nepovede, že se ztrapní a všichni se jim budou posmívat. Proto je lepší nic nezkoušet a nic neriskovat. Jde o lehčí formu s různými mindráky. V normálním světě jsou takto postižení lidé schopni fungovat, jen si sami způsobují nepříjemné chvíle a ze strachu z neúspěchu nedokončují své cíle. Důvodů v pozadí může být spousta. Rozhodně se vyplatí zapátrat po příčině a svůj život dát pořádku.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography/ FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top