Připravte si kolo na léto

kolo

Přes zimu většinou máme kolo zazimované a zahálí někde v kůlně. Nastává však čas ho oprášit a pěkně mu protáhnout pérka. Než se vydáte na první divokou jízdu přírodou, je vhodné zkontrolovat jeho technický stav, aby se nestalo, že budete ve finále nést kolo na zádech domů.

Zkontrolujte lanka

Postupně zkontrolujte všechny lanovody a zjistěte, v jakém jsou lanka stavu. Nejvíce náchylné na poškození bývají v místě stavěcího šroubku na čelistech. Lanko nesmí být nikde rozpleteno. Na konci by mělo být chráněno, duralovou záslepkou. Pokud dojde na výměnu lanka, pamatujte, že by mělo být kompatibilní se stávajícím modelem.

Zjistěte stav brzd

Mezi důležité kroky patří kontrola brzd. Brzdy musí být seřízeny tak, aby brzdily plynule a hladce. Pro lepší funkci brzd stačí vyměnit lanovody, páčky a jiné součásti brzdícího systému. Když se vám cokoliv nebude zdát, neváhejte kontaktovat odborníka. Některé druhy seřizování brzd je lépe přenechat kvalifikované osobě.

Nezapomeňte na pláště

Je důležité zjistit, jestli nejsou porušené pláště, zda je dobrý vzorek a neobjevují se popřípadě praskliny. Pokud se vám zdá být všechno v pořádku, zkontrolujte jejich nahuštění a zda nikde neuniká vzduch.

Centrování kol

Kolo by se mělo pohybovat ve vidlicích symetricky. Nesmí v žádném případě vytvářet osmici. Kolo si postavte na řídítka, tak abyste mohli roztočit kola a sledujte, zda se nepohybují mimo svou osu.

I ložiska jsou důležitá

Ložiska se musí v případě potřeby vyčistit, promazat a opětovně složit. S udržovanými ložisky je jízda na kole hladší a nevydává nežádoucí zvuky.

Bez světel to nepůjde

Zkontrolujte jejich uchycení, zda je dobře usazená baterie a má dostatečnou kapacitu. Bylo by nepříjemné přijít večer na to, že světla nefungují.

Kdo maže, ten jede

Po dokončení kontroly a očisty celého kola nezapomeňte vzít do ruky olejničku. Promažte řetěz i přehazovačku a jiné pohyblivé mechanismy.

Fotografie publikována se svolením Sira Anamwong Photography/ FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top