Proč bychom měli projevovat emoce?

ID-100260980

Nedokážete či nechcete vyjádřit svoje emoce? Všechno v sobě dusíte? Pak si můžete zadělat na větší problémy než smutek, naštvanost či neporozumění. To věděly už naše milované a moudré babičky, které říkávaly: „Veselá mysl, půl zdraví.“ O čem je řeč? Co si potlačováním emocí můžeme způsobit?

Mám pro vás úkol, zadejte do Googlu jakýkoli název nemoci, najeďte si na nějaký kvalitnější článek, rozklikněte si ho, najeďte na úsek příčin a určitě zjistíte, že odborníci dnes v příčinách jakékoli nemoci uvádějí jako příčinu stres, úzkost či depresi. Většina nemocí má tedy základ v potlačovaných emocích. Vezměte si samotné základy slov: emoce a nemoc. Všimli jste si někdy předtím, že obě slova mají stejný kořen slova? Čím to asi bude? Vysvětlení mám hned po ruce. Uvědomte si, že stres, deprese, úzkost anebo samotné potlačování emocí, vede k oslabení našeho organismu, a ten je pak náchylný k nemocem.

ID-100260980

Publikováno se svolením iosphere/Freedigitalphotos.com

Emoce aneb civilizační choroba?

Je to naprosto jednoduché. Negativní emoce jsou zhouba, která ničí nás samé a naši psychiku. Naše špatná nálada, potlačovaný vztek či smutek vedou k syndromu sebevyhoření, k  nenávisti k sobě samému a posléze i k depresím, úzkosti či frustraci.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

Negativní emoce zároveň vyvolávají naši podrážděnost, napětí uvnitř nás samotných a posléze vedou i k napětí mezi námi a našimi blízkými. Pokud nás trápí špatná nálada, pak jsme většinou protivní a nesnesitelní, což vede k podrážděnosti a hádkám s našimi blízkými. V tu chvíli nás rozčílí každá maličkost a malichernost.

Fotografie publikována se svolením David Castillo DOminici / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením David Castillo DOminici / FreeDigitalPhotos.net

Potlačované emoce nás v první řadě vedou k sebedestrukci naší psychiky, a posléze a někdy i souvisle s ničením své duše a sebedůvěry k destrukci vztahů s našimi nejbližšími. Třetím krokem pak bývá projev emocí na naší fyzické stránce. Jakmile se emoce podepíšou natolik, že musíme spěchat k lékaři, bývá už často pozdě.

Dobře teď jsem to trošku přehnala, potlačování emocí nemusí vést nutně k sebedestrukci psychiky a destrukci vztahů, přestože to ani pro jednu z těchto okolností není procházka růžovým sadem, ale zajisté vedou k nemocem našeho těla.

Čínská medicína má jasno

Takové východní národy v tom mají zcela jasno, neboť ti problémy našeho těla hledají rovnou v problémech naší psýché. Podle tradiční čínské medicíny může za velké množství nemocí dlouhodobé potlačování emocí. Díky tomu můžeme i my najít východisko v tradičních východních medicínách.

Prostě a jednoduše – maličkosti, láska a křik

V tomto odstavečku vám chci jen říci, ať si najdete místečko, kde se budete moci vykřičet. Druhou možností je začít boxovat nebo se začít věnovat jakémukoli jinému bojovému umění, kde to ze sebe vymlátíte ven. Další možností je jakékoli jiné cvičení či sport, u kterého se hodně zapotíte a u kterého musíte zapojit celou svoji mysl. Fyzická aktivita totiž vyplavuje i stres.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Druhým krokem v cestě za šťastnější myslí jsou přátelé a přítel či přítelkyně. Základem je vídat se s lidmi, které máte rád, a mít partnera, který vám pomůže a s kterým se můžete milovat, neboť sex je také skvělým lékem. A hlavně před blízkými si vždy můžete zanadávat na lidi a věci, které vás štvou.

Poslední mou radou tedy je: „Povolte, občas si zanadávejte, postěžujte, poplakejte nebo se chvíli šíleně smějte.“

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top