Proč muži víc vydrží

svaly

Všem je jasné, že ženy jsou slabší a méně výkonnější než muži a svaly za to nemohou! Ženy se vyčerpají mnohem rychleji než muži. Tato skutečnost je způsobená intenzívnější činností dýchacích svalů a rovněž tím, že mají ženy mnohem méně výkonné plíce než muži. Přišel s tím francouzský server Gentside. Každý z vás, kdo někdy byl běhat se svým partnerem, nebo kamarádem, mohl zaznamenat, že žena se rychleji vyčerpala. Samozřejmě hovoříme o lidech, kteří se běžně věnují sportu a jeden, nebo druhý nemá vrozené srdeční potíže apod. Nezáleží na tělesné hmotnosti ženy ani jejím věku. Tento oříšek se povedlo rozlousknout vědcům, z kanadské univerzity MCGill sídlící v Montrealu v provincii Quebéc. Jde především o otázku z oblasti anatomie. Experiment umožnil pozorování, že ženy se zhruba stejnou postavou, jako muži, mají menší plíce a dýchací cesty.

Experiment vědců odhalil důvody

Vědátoři ve snaze tuto skutečnost, blíže vysvětlit, vybrali padesát dobrovolníků. Z toho, půlku tvořili ženy a druhou půlku muži, ve věku od 25 do 40 let, kteří byli nekuřáci a těšili se dobrému zdraví. Pokus spočíval na jízdě na rotopedu, tak aby šlapání do pedálů, bylo stále namáhavější. Cílem tohoto pokusu bylo dosáhnout maximální dechové kapacity. Účastníci informovali průběžně do jaké míry, jsou vyčerpaní a jaké mají pocity. Vědci měřili rytmus dýchání, objem vdechovaného vzduchu a rovněž stimulaci dechových svalů. Konstatovali, že ženy mnohem rychleji dospějí k vysoké úrovni ventilace plic, která se blíží jejich teoretickému maximu. Také zjistili, že dýchací svaly ženy, jsou více stimulovány nervovým systémem na rozdíl od mužů. Bylo naměřeno a zjištěno, že ženy dýchají mnohem rychleji, což může vést k těžkostem s dýcháním.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top