První školní den. Jak jej zvládnout?

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Také vás za pár dní čeká velký krok a vedete své dítko poprvé do školy? Zvládli jste společně zápis do školy a nyní vás čeká ten větší krok. Nástup do školy. Ten s sebou samozřejmě přináší mnoho nových a nových věcí. Dítě si bude muset zvyknout na pevnější režim, už to nebude jen hraní a volno. Nastávají povinnosti jako úkoly do školy, učení. Dítě musí ve škole udržovat pozornost, soustředit se. Ve školce je přeci jen volnost a volnější režim, kdy si děti převážně hrají. Škola je oproti tomu jiná a mnohým dětem trvá, než si vůbec na takový režim zvyknou.

První den ve škole je pro dítě dost důležitý a to, jak se na něj připraví, jak na něj bude myslet a jak celý dopadne, ovlivní jeho celý pohled na školu. Můj bratranec, když šel poprvé do školy, tak se hrozně moc těšil. Jednou mu však jeho kamarád, který už do školy chodil, řekl, že ve škole si nemůžou vůbec hrát, že se musí učit, sedět a odpoledne se doma učit. Školu mu naprosto znechutil a bratranec se přestal do školy těšit a byl velký problém ho do školy vůbec dostat. Jeho postoj ke škole se pak samozřejmě změnil, ale dobře si pamatuji, jak večer před velkým dnem brečel, že on do školy jít nechce.

Dítě se musí motivovat

První školní den  je velký krok, a to nejen pro vaše dítko, ale taky pro vás, pro rodiče. Už dopředu o nástupu do školy s dětmi mluvte a motivujte jej. Motivací může například být to, že se dítě aktivně podílí na výběru potřeb do školy, a to včetně aktovky, pouzdra, cvičebního úboru a podobně. Dítě bude cítit určitou zodpovědnost. Rovněž dítěti vyprávějte příhody (samozřejmě ty dobré), které jste vy sami ve škole zažili. Vyprávějte, jak jste si ve škole našli spoustu kamarádů, co jste se ve škole naučili. Když dítě bude vědět, že je škola fajn, určitě se bude těšit také.

Kamarádi jsou přínosem

Vybírejte takovou školu, která bude pro vaše dítě ta nejlepší. V úvahu berte to, že je škola blízko, jsou tam dobří učitelé, ale určitě je dobré vědět, kteří kamarádi dítěte jdou na danou školu. Dítěti určitě vstup do školy usnadní i to, že tam s ním bude jeho kamarád, který s ním byl i ve školce. Bude to taková opora. Dítě, které má ve škole kamaráda, se do ní těší víc. Čím víc kamarádů na školu půjde, tím má dítko větší šanci, že se s některým z nich sejde v jedné třídě.

S dítětem mluvte

Dítě může mít samozřejmě také obavy. Jsou to věci nové, jiné a to vyvolává v mnoha lidech obavy. Zvláště pak v těch, kteří jsou citlivější a emotivnější. Ti mohou změnu vnímat jako negativum, to, na co byli až doteď zvyklí, se rozplyne a zmizí. Proto je určitě dobré si s dítětem promluvit a zjistit, zda jej něco netrápí. Ptejte se na to, na co se do školy těší a co jej naopak trápí ve spojitosti se školou. Když najdete něco, čeho se dítě bojí, snažte se mu všechno vysvětlit. Připomeňte mu také nástup do školky, kde se zprvu možná také bálo jít, ale pak si našlo spoustu kamarádů a bylo mu tak dobře.

Velký den mu co nejvíc zpříjemněte

První školní den je tady a dítě není ještě stoprocentně přesvědčeno, že se má těšit. Připravte pro něj co možná nejpříjemnější prostředí. Udělejte mu takovou snídani, kterou má vaše dítko nejraději, vzbuďte jej s dostatečným předstihem, abyste měli na všechno čas a nemuseli se nijak honit. Dovolte mu obléci něco pohodlného, v čem se bude cítit dobře a když si bude chtít vzít s sebou oblíbenou panenku nebo autíčko, dovolte to. Po prvním školním dnu jej vezměte na dobrý oběd, který zakončíte zákuskem nebo pohárem. Školu proberte, vyzvídejte, jak se dítku první den líbil.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top