Rakouské Alpy aneb kam na výlet s dětmi

Rakousko

Hledáte místo pro rodinnou dovolenou plnou zábavy, levnou a bez zbytečných nákladů? Máme pro Vás ideální řešení – Horní Rakousko!

Nedaleké Horní Rakousko představuje perfektní cíl výletů pro celou rodinu. Tato země je synonymem pro úchvatné přírodní úkazy, od majestátných vrcholů Rakouských Alp, přes husté zelené lesy až po průzračná ledovcová jezera připomínající svým vzhledem moře. Díky tomu si můžete vybrat, zda se zaměříte na pěší turistiku, výlety na kole, poznávání kulturních památek, vodní radovánky či od všeho trochu.

Co zařídit před cestou?

Mezi nesporné výhody Rakouska patří kromě výše zmíněných krás přírody i rozumné ceny za ubytování a relativně krátká dojezdová vzdálenost. Z Prahy se na hranice s Rakouskem dostanete po zhruba 200 km, podle trasy, jakou si vyberete, z Brna je pak vzdálenost, co by kamenem dohodil. Z toho důvodu si můžete ušetřit další náklady navíc  a vyrazit na cestu i bez cestovní kanceláře. Pokud se rozhodnete vyrazit autem, musíte se připravit na to, že rakouské dálnice jsou zpoplatněné. Zakoupit si můžete dvouměsíční dálniční známku za necelých 25 EUR, nebo v případě, že plánujete dovolenou na týden, postačí Vám i 10 denní známka za 8,5 EUR. Pokud autem nedisponujete, můžete využít jedné ze zajímavých nabídek tuzemských dopravců.

 Před cestou do Rakouska si rovněž nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Známe naše děti a jak rychle dokážou přijít k úrazu! Díky kalkulačkám a srovnávačům cestovního pojištění na internetu si můžete zvolit rozsah a cenu pojištění podle Vašich představ.

Rovněž si nezapomeňte přibalit platný občanský průkaz všech členů rodiny a neuškodí si zabalit i cestovní německo – český slovník.:)

Kam za kulturními zážitky?

První, ale jistě ne nezajímavou zastávkou, na Vašem výletě může být město Linec. Ne nadarmo je nazýváno evropským hlavním městem kultury roku 2009. Naleznete zde jak nádherné barokní budovy, tak i moderní architektonické objekty. Mezi nimi stojí za návštěvu například Muzeum umění Lentos, kde jsou k vidění mistrovská díla známých autorů 19. a 20. století, jako byl Klimt či Warhol.

Vaše děti pak může nadchnout Ars Electronica Center, který návštěvníkům nabízí interaktivní svět s ukázkami nejmodernějších technologií, které si mohou sami vyzkoušet. V obou zařízeních můžete využít výhodného rodinného vstupného ve výši 14 EUR.

Pöstlingbergbahn

Pokud ještě nemáte dost, můžete se svézt historickou lanovkou Pöstlingbergbahn, která  fascinuje své návštěvníky již více než 100 let.  Řadí se mezi nejstrmější horské evropské železnice a byla zmodernizována, aby umožnila turistům bezbariérový přístup. Doveze Vás pár kroků od Poutní baziliky, která Vám nabídne nádherný panoramatický výhled do okolí, v polovině cesty si rovněž můžete vystoupit a navštívit lineckou zoologickou zahradu.

Vodní radovánky nebo pěší turistika? Co obojí?

Pokud se přesunete o zhruba 65 km jižněji, dostanete se do krásného městečka Gmunden na břehu jezera Traunsee. Toto jezero v Solné komoře je svou hloubkou necelých 200 metrů označeno za nejhlubší jezero Rakouska. Chcete-li tedy zažít trochu adrenalinu, vyzkoušejte si kurz potápění nebo jachtaření.

Milovníci výletů na kole či túr po horách ale nezůstanou ochuzeni. Dominantou této oblasti je hora Grünberg (1004 m.n.m.), která Vás po jejím zdolání odmění rozmanitým výhledem na město Gmunden, jezero Traunsee a další strmé vrcholy pohoří Höllengebirge.

Celá oblast je rovněž protknutá kvalitními cyklostezkami, jednou z nejzajímavějších je pak Cyklostezka Solnou komorou, která Vás seznámí s okolními obcemi a místy historického významu.

Co se týká ubytování, celé okolí disponuje značným množstvím ubytování v privátech, penzionech či horských chatách. Jednoduché ubytování pořídíte i za něco málo přes 10 EUR za osobu. To samé platí i o stravování, kvalita jídel je dobrá i za levnější ceny, dávejte si ale pozor na alkoholické nápoje a pití, které je dražší.

Přesvědčilo Vás to, nebo raději zůstanete opět doma a strávíte, nebo spíš promarníte, léto ve stanu u rybníka? Odhoďte zábrany a vyražte za poznáním do světa!

V příštím díle se dozvíte, kam vyrazit za zajímavostmi do blízkého Německa.

Fotografie publikovány se souhlasem Alois Staudacher/Flickr.com a Leo-Setä/Flickr.com

 

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top