Rodičovská dilemata a jak je vyřešit? Poradíme vám!

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Ve výchově je mnohdy mnoho věcí, na kterých se s partnerem neshodnete, máte jiný názor. Co v tuto chvíli dělat? Jedinou věc, pořádně si promluvit a dohodnout se společně, jak budete danou situaci řešit. Není nic horšího, než maminka, která něco dítku dovolí a vzápětí mu to táta zakáže. Dítě neví, koho poslechnout, chtělo by maminku, protože ta mu to dovolí, jenže to zas naštve tátu. Rodiče ho tak staví do pozice, kdy neví co dělat a je zoufalé a bezradné. Ať se rozhodne jakkoliv, vždycky bude někdo z rodičů naštvaný. Ve výchově existují určitá dilemata, která mnohdy nevíme, jak řešit. I když se rozhodneme, poté přemýšlíme, zda jsme opravdu udělali to, co bylo správné.

Fyzické tresty

Téma fyzických trestů je velmi ožehavé. Někdo razí heslo: „škoda každé rány, která padne vedle“, a jiní zase spíše dokola vysvětlují a vysvětlují. Z vlastní zkušenosti vím, že když mi rodiče něco dlouze vysvětlovali, moc jsem je nevnímala a modlila se, aby už to skončilo a mohla jsem jít do svého pokoje. Tak jak? Fyzické tresty ano či ne? Podle psychologů to není tak jednoznačné a nejde to posoudit. Například ve chvíli, kdy dítko vběhne do cesty nebo se sápe po hrnci s vroucí vodou, chceme dítku názorně a poměrně jasně sdělit, že se tohle nedělá! V tuto chvíli fyzický trest použít můžete, protože chcete dítěti jasně ukázat, že tohle se nedělá, protože taková situace se může opakovat a dopadnout zcela jinak!!
Ve chvíli, kdy dítě rozlije vodu po podlaze či rozbije hrníček, plácnutí přes ruku nutné není. Stačí jen říct, že se to může stát i vám, že si jednoduše musí dítko dávat větší pozor.

Sladkosti

Dortíky, zákusky, bonbonky, čokolády, oplatky, lízátka a podobně. To vše dětem moc chutná a nejraději by to jedly pořád. Jsou rodiče, kteří striktně odmítají cokoliv sladkého, a jejich dítko se k tomu nedostane, jsou pak rodiče, kteří děti nekontrolují, děti si tak mohou vzít sladkosti, kdykoliv chtějí. Oba případy jsou extrémy a není dobrý ani jeden z nich. Zde je velmi vhodná zlatá střední cesta, kterou se budete řídit a budete spokojeni všichni, vy i vaše dítko. Ono je totiž velmi těžké dítě držet od sladkostí. Když je oslava narozenin a vy dítěti seberete kus dortu a vrazíte mu do ruky jablko, nebude se cítit moc dobře a spokojeně. Nastavte si jasná pravidla, která dodržujete.

Dítě spí ve vaší posteli

Dilema, které řeší mnoho matek. Začíná to nenápadně. Dítě propláče celou noc a matka, která už je pořádně unavená, si dítě vezme k sobě do postele, nebo kojí několikrát za noc a aby si pro dítě pořád nemusela chodit, vezme si sebou dítko do postele. Pak se z toho stane jakýsi zvyk, na což si zvykne především vaše dítko. A pak je velmi těžké dát dítko do vlastní postele. Ale i tak, dítko by mělo mít vlastní postel. Vyspí se na ní mnohem lépe a zvykne si na to, že nemůže s maminkou trávit celou noc. Navíc i vy se vyspíte lépe, protože nebudete spát na půl oka, abyste sledovali, jestli je dítě v pořádku.

Dětský pokoj vybaven televizí

Televize v dětském pokoji je diskutované téma, někdo si myslí, že televize do dětského pokoje nepatří, někdo razí heslo, že od desíti let, proč ne. Zde si můžete nastavit pravidla, která budete dodržovat, dívat se například na jednu pohádku denně. To se dítě může dívat prakticky kdekoliv. Okolo desátého roku věku však dítě už má své oblíbené pořady, na které se chce dívat, ale rodiče by radši shlédli něco jiného. V takovém případě je televize v dětském pokoji dobrá, ale i zde si nastavte pravidla. Jeden nebo dva pořady denně, aby dítě jasně vědělo, že u televize nemůže prosedět celý den.

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top