Šestá nemoc aneb na co by si měly maminky dát pozor

baby

Každá novopečená maminka má starost o miminko, zdali o něj zvládne pečovat bez problémů, aby dobře rostlo a bylo zdravé. Některým nemocem ale ani sebelepší péčí nemusíte zabránit.Mezi ně patří i tzv. šestá nemoc.

Šestá nemoc patří mezi virová infekční onemocnění postihující děti zejména do dvou let věku. Vyvolává ji vir Herpes virus 6 (HHV 6) a přenáší se nejčastěji slinami a tělesným kontaktem od ostatních členů rodiny.

 Příznaky nemoci

První příznaky šesté nemoci se projevují zhruba 5 – 15 dní po nákaze. Hlavním příznakem je horečka, která může dosahovat až 40 °C a trvá po dobu 3 až 4 dnů. V jejím doprovodu se může objevit i lehká rýma, kašel nebo zvětšené uzliny v krku.

Poté pokles teplot vystřídá vyrážka, projevující se drobnými růžovými až červenými skvrnami. Není příliš výrazná, nejvíce se projevuje na hrudníku a zádech a pak se šíří na krk a končetiny. Typickým znakem této vyrážky je, že v chladu zmízí a teple se opět objeví. Obvykle nesvědí a do 2 až 3 dnů vymizí. Nemoc může rodiče velmi vyděsit právě prudkým nástupem horečky, ale pokud netrvá déle než je obvyklé, nemělo by to miminko nijak zvlášť ohrozit.

 Léčba

Léčba tohoto onemocnění je symptomatická, tzn.,že se zaměřuje na odstraňování jednotlivých nepříjemných příznaků pacienta. Obecně se  doporučuje:

  • dodržovat domácí klidový režim;
  • zajistit dostatečný přísun tekutin;
  • při zvýšené teplotě nad 38 °C podat miminku léky na jejich snížení, nejčastěji ve formě čípku nebo sirupu;
  • antibiotika jsou v případě virového onemocnění zbytečná a spíše zatěžují organismus dítěte, proto je po lékaři výslovně nežádejte;
  • výskyt vyrážky nijak miminko neobtěžuje, nemůžete ani ovlivnit jeho výskyt, proto na ni nepoužívejte ani kortikoidové masti, ani pudr či podobné přípravky;
  • raději vynechte jakékoliv vycházky či koupání, v případě, že jste miminko dlouho nemyli (zejména v letních měsících), otřete mu hlavičko a tělíčko vlhkou žínkou;
  • vzhledem k tomu, že je to vysoce nakažlivé onemocnění, upozorněte přátelé a příbuzné, kteří přišli s Vámi v poslední době do styku, že mohou toto onemocnění očekávat. Další návštěvy nepřijímejte;
  • v ojedinělých případech může přejít nákaza i na dospělého, kontrolujte příznaky i na sobě, u dospělých jsou velmi podobné s mononukleózou, máte-li nějaké pochybnosti, poraďte se s lékařem.

 Komplikace onemocnění

Toto onemocnění většinou probíhá hladce, ale v některých případech se může stát, že dlouhotrvající vysoké teploty mohou způsobit u miminka tzv. febrilní křeče, neboli záchtavy. V takovém případě je nutno okamžitě jet do nejbližšího zdravotnického zařízení k důkladnému vyšetření.

Rovněž může nemoc někdy přejít v zánět mozku a mozkových blan, či v zánět jater nebo porušit krvetvorbu, ale pravděpodobnost rozvoje těchto komplikací je velmi nízká.

 Prevence

Jak se ale této nemoci vyhnout? Určitě je důležité dodržovat hygienu, zvláště v péči o kojence. Děti dávají rádi všechno do pusy, proto je lepší používat omyvatelné hračky, které můžete opláchnout, pokud spadnou na zem apod. Všichni, kdo s miminkem přijdou do styku, by si měli často mýt ruce mýdlem, a pokud trpí nachlazením, používat v jeho blízkosti roušku, nebo styk na čas úplně omezit. Pokud někteří mají miminko v péči jeslí nebo školek, kde se již vyskytuje nakažené dítě, je lepší se takovému prostředí vyhnout.

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top