Správný školní batoh? S našimi radami jej vyberete!

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Školní batoh dítě nosí do školy ze školy každý všední den. Je proto velmi důležité, aby byl vybrán správně. Děti obvykle mají jen jeden jediný požadavek, aby byl co nejvíc cool a krásný. Jenže rodiče nehledí jen na design, ale také na to, zda je školní batoh lehký, jestli jsou správně vyztužená záda, jestli se popruhy nezařezávají do rukou a další a další věci. V neposlední řadě rodiče často zkoumají i cenu školního batohu, protože ty opravdu kvalitní a pěkné školní batohy se mohou vyšplhat až do dvou až čtyř tisíc korun, a to si pak koupi rozmyslíte velmi pečlivě.

Je dobré vědět, že dítěti takový batoh vydrží několik let, takže se do něj investice vyplatí. Nemusíte kupovat první batoh, který uvidíte, prohlédněte různé nabídky, protože se často může stát, že školní batoh s podobným motivem a stejnými požadavky mají jinde o pár korun levnější. Často to bývá několik stovek. Navíc, i když chcete, aby byl školní batoh co nejpohodlnější a nejlepší, nemusí být nutně ten nejdražší, to už dnes neplatí. Jenže, jak vybrat ten správný a dobrý školní batoh, aby bylo spokojeno jak dítě, tak i vy? Poradíme, na co se při výběru zaměřit.

Aktovka nebo batoh?

Dříve, než se začnete vůbec poohlížet po tom, kde své ratolesti zakoupit batoh, zamyslete se nad tím, zda koupit školní batoh, nebo aktovku. Jaký je mezi nimi rozdíl? A co je lepší? Co je lepší, jestli batoh nebo aktovka, se nedá s určitostí říct, vše má své plusy a mínusy, a proto je důležité vybírat podle toho, co dítě aktuálně potřebuje. Odborníci doporučují na první stupeň aktovky, protože mají větší zpevnění pro záda. Aktovky mají uvnitř hliníkový bytelný rám. Díky němu tak aktovka skvěle drží svůj tvar, zároveň je tento rám lehoučký, takže dítě nepociťuje zátěž. Batoh oproti tomu nemá tak vyztužené záda. Díky této konstrukci se tak váha v aktovce umí lépe rozložit, záda vaše dítě nebudou bolet a naučí se nosit na zádech nějakou zátěž.
Od druhého stupně už můžete zakoupit školní batoh, obvykle se taky setkáte s tím, že batoh musí být „krutopřísně“ cool a nemůže vypadat jako pro malá mimina. I batohy jsou však pro dítě bezpečné a mají dostatečnou oporu pro záda.

Rady pro výběr školního batohu:

Nákup jen v specializovaných obchodech

Vybírejte pouze speciální školní batohy nebo speciální studentské batohy, ne obyčejné batohy, které slouží k jiným účelům. Speciální batohy mají totiž jinou konstrukci. Mají velmi pevná záda, která jsou anatomicky tvarovaná, přizpůsobí se zádům a nebudete je zbytečně zatěžovat. Vývoj páteře tak bude zdravý a nebude to dítěti škodit. Existují i značky, které se na výrobu školních batohů specializují.

Popruhy

Popruhy na školním batohu musí být dostatečně široké, aby se dětem nezařezávaly do ramenou a netlačily je. Důležité také je, aby byly tyto popruhy nejen široké, ale i polstrované, aby dítě co nejméně zatěžovaly a nezpůsobovaly nějaká zranění, otlaky a podobně.

Lehkost

Školní batoh by měl být co nejlehčí. Knihy, sešity, pití, svačina, přezůvky a různé další věci, které si děti s sebou do školy denně nosí, jsou samy o sobě dost těžké. Školní batoh by proto měl být co nejlehčí, aby dítěti zbytečně nepřidával zátěž navíc. Dřívější norma na hmotnost školních batohů a aktovek je 1.200 g pro první stupeň a o 200 g víc pro druhý stupeň čili 1.400 g. Školní batohy, které mají větší hmotnost, nekupujte.

Bezpečností prvky

Školní batoh by měl mít výrazné bezpečnostní prvky. Odrazky, reflexní elementy a podobně, jde o bezpečnost dětí, aby byly viděny ve tmě, v šeru a podobně.

Zajímejte se o testy

Existuje mnoho nezávislých testů, které zkoumají, jak si v různých situacích poradí školní batohy, zda jsou opravdu pro děti vhodné, jaké mají nedostatky a podobně. Zajímejte se o tyto testy, zkoumejte je a batohy, které z testu vyjdou nejlépe, si zvolte.

Design

Nesmíte zapomenout ani na design, ten je důležitý pro vaše dítě. Jděte nakupovat s ním a při výběru jej nechte zcela design zvolit, vy dohlédněte na ty bezpečnostní prvky.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top