Surfujte ve stáří na internetu, budete zdravější!

internetstl

Jak zjistili američtí výzkumníci, nejen racionální strava a dostatek pohybu může přispět k našemu zdraví v pokročilejším věku. Pravidelné surfování po internetu totiž dokáže znatelně ovlivnit psychický i zdravotní stav dříve narozených.

Pracovníci Michiganské státní univerzity prováděli výzkum zaměřený na výskyt deprese mezi osobami staršími šedesáti let. Za tímto účelem sbírali data od 22.000 Američanů každé dva roky. Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu vůbec. Jedním z výsledků bylo zjištění, že pravidelné surfování starších lidí po internetu může snížit výskyt deprese až o 30 %.

„Je to velmi silný efekt. A všechno to má co do činění s tím, že starší lidé jsou takto stále schopni komunikovat, zůstat v kontaktu s jejich sociální sítí a hlavně nebýt osamělými,“ uvedla Shelia Cottenová, profesorka Telekomunikačních informačních studií na Michiganské státní univerzitě. „Tento výzkum významně přispěl ke studiu užívání internetu a výskytu deprese u starších lidí,“ dodala.

Výzkum dále potvrdil to, co již bylo zřejmé z předchozích studií. Totiž, že užívání internetu má větší vliv na míru deprese u starších lidí, kteří žijí sami. Vzhledem k tomu, že psychické zdraví má přímou a prokazatelnou souvislost i se zdravím fyzickým, výzkum naznačuje, že aktivita na internetu může i v důchodovém věku přispívat ke zlepšení tělesné kondice.

Závislost na internetu nás však neomladí

Ovšem i zde samozřejmě záleží na způsobu, jakým internet lidé používají. Vysedávání celé dny u počítače, ignorování pohybu na čerstvém vzduchu a opomíjení nutných praktických povinností běžného dne nám příliš nepřidá ani ve třiceti, natož pak po šedesátce.

Pokud však nezapomínáme na reálný život, komunikujeme na internetu s přáteli či příbuznými nebo ho využíváme ke svým zálibám, může se stát naším průvodcem i v pokročilém věku a obohatit náš život. Kdo ví, možná budoucí generace důchodců vymění televizi za počítač s připojením k internetu a ještě si při tom zlepší své zdraví.

Fotografie publikována se svolením Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Vlastimil Boháč

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top