Tajemná Coco Chanel: co jste o této módní ikoně nevěděli…

Coco Chanel

Jméno Coco Chanel určitě nemusíme představovat. Tato francouzská módní návrhářka, vlastním jménem Gabrielle Chanell, je považována za klíčovou osobnost, která ovlivnila módu 20. století na celém světě, a právem je označována za první dámu módy.

Tato módní ikona se proslavila nejen svým pověstným parfémem No. 5 a dámským kostýmkem „Chanel“, tvořeným krátkým sakem bez límce lemovaným ozdobnou portou a sukní po kolena. Díky ní jsme si mohli v životě vyzkoušet i námořnické kalhoty, žerzejové kostýmky, pletené vesty či svetry.

Dvě tváře…

Ale i tato dáma měla dvě tváře, na jedné byla módní modlou, která oblékala slavné osobnosti jako Audrey Hepburne, Grace Kelly či Jacqueline Kennedy, a druhou tvář velmi dlouho skrývala – špionáž pro nacistické Německo! Těžko uvěřitelné, že?

Vše začalo 2. světovou válkou, kdy byla okolnostmi donucena propustit zaměstnance a zavřít své módní domy, ponechala si otevřenou pouze parfumerii, kam chodily nakupovat manželky a milenky nacistických důstojníků. A tehdy se Coco seznámila s Hansem Güntherem von Dincklage, německým nacistickým důstojníkem a špionem, který ji později přiměl, aby se k němu připojila k vojenské rozvědce Abwehr. V rámci spiknutí s názvem Modelhut měla dokonce nalákat britského premiéra Winstona Churchilla na schůzku, kde ho měli přesvědčit, aby podepsal mírovou smlouvu výhodnou pro Německo. Akce jim ale nevyšla.

Po válce byla Coco Chanel obviněna ze špionáže, ale vina jí nebyla nikdy dokázána. Sama se k ničemu nikdy nepřiznala ani nevyjádřila. Poté raději opustila Francii a přestěhovala se do Švýcarska, odkud se opětovně věnovala módě a v reakci na módní kolekci Christiana Diora, který ji znechutil, vytvořila onen pověstný dámský kostýmek „Chanel“.

Přestože měla mnoho milenců, nikdy se neprovdala a na konci života žila osaměle a byla závislá na morfiu. A tak žena, která vždy tvrdila, že „člověk by neměl žít sám“, zemřela, aniž by po sobě nechala děti, nebo příbuzné, kterým by odkázala své vybudované jmění.

Fotografie publikována se svolením Vagner Carvalheiro / Flickr.com

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top