Tajemství londýnských divadel

Londýn

Každý rok navštíví Londýnská divadla až 12 milionů diváků. Turisty i místní láká magické prostředí divadelní čtvrti Londýnského West Endu. Zatímco se obecenstvo usazuje v hledišti, herce v zákulisí před samotným zahájením představení Macbeth straší nejen to, aby nezapomněli svou repliku, vyřčení samotného názvu hry Macbeth údajně přináší obrovskou smůlu a může přivodit neštěstí komukoliv z celého štábu. Ne pouze těm, kteří se hry přímo účastní. Kletba se nevyhnula ani těm nejznámějším divadelním hercům. Ve 30. letech na Lorence Oliviera, který stál na jevišti, málem spadlo závaží z provaziště. Minulo ho pouze o 1 cm. Zemřeli tři herci z divadelní produkce, jejichž členem byl John Guild a vedoucí výpravy spáchal sebevraždu.

Zrození kletby

Kletba údajně vznikla ze známé scény s čarodějnicemi. Shakespeare do ní údajně zahrnul skutečné kletby a rituály z černé magie. Skutečným čarodějnicím se však nezamlouvalo, že takovým způsobem zveřejňuje jejich tajemství, že pronesly kletbu na veškeré inscenace této hry. K prvnímu neštěstí došlo hned u premiéry. Herec, který ve hře účinkoval, náhle onemocněl, dostal vysokou horečku a téže noci umřel v zákulisí. Jeho role se ujal sám William Shakespeare. Od premiéry hry Macbeth téměř před 400 lety vznikl celý katalog smrti a neštěstí. Herci mají za to, že je to fyzicky poměrně náročná hra, kde probíhá mnoho šarvátek a soubojů, takže je to poměrně nebezpečné. Hru doprovázejí neuvěřitelné historky.

Nejznámější příběh účinku kletby

K nejvíce známým účinkům kletby Macbeth došlo v jednom severoanglickém divadle. Roku 1947 si hlavní roli zahrál Herold Norman. Odpadl ochranný kryt na jednom z mečů, které byly užívány ve scéně, kde probíhá souboj. Norman si toho nevšiml a šermoval na pódiu se svým protivníkem, který držel právě tento meč. Publikum s nadšením tleskalo perfektnímu hereckému výkonu. Teprve v zákulisí poté, co se tam Norman doplazil, si všimli, že utrpěl skutečnou bodnou ránu. Tři týdny na to zranění podlehl. Naštěstí lze nešťastné vyřčení slova Macbeth zvrátit. Pokud spácháte neodpustitelnou věc a vyslovíte název hry nebo z ní něco odcitujete, v prvé řadě musíte ihned opustit místnost, venku se musíte 3x otočit, odplivnout si a zaklít (nadávka), zaklepat na dveře a počkat, až Vám otevřou a pozvou Vás dále. Až se vydáte do Londýna na Shakespearovu tragédii, vzpomeňte si na dramatické okamžiky, které se odehrávají v zákulisí, kde herci čelí prokletí hry Macbeth.

Fotografie publikována se svolením Matt Banks Photography / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top