Ten, který nás otevřel světu

Ten, který otevřel dveře světu

V Praze žije jeden z mnoha mužů, kteří toho hodně znamenají. Avšak on je jiný. On je tím, díky komu se u nás natáčí mnoho zahraničních filmů, sitcomů, seriálů nebo reklam. Muž, kterému vděčíme za mnoho. A muž, který je nyní velmi rozezlen. O kom že je tedy řeč? O Matthew Stillmanovi.

Kdo je onen záhadný muž?

Mathew se narodil v roce 1967. Vystudoval University college school v Londýně a University of Sussex. Patří mu akademický diplom v oboru politologie. Na počátku 90. let, nedlouho po revoluci se usadil v Praze a otevřel zde spolu se svým společníkem klub Ubiquity a produkční společnost Stillking, která se stala jednou z nejznámějších evropských produkčních společností. Postupem času svou společnost vybudoval do obřích rozměrů pod jménem Stillking Film Holding. Jeho životním motem je věta: „Nikdy neříkej, že něco nejde.“ Matthew je člověk, který najde řešení i tam, kde neexistuje.

Jak to vše započalo?

Psal se rok 1993, kdy se Matthew přestěhoval do Prahy a začal si zde budovat svou úrodnou půdu. Ocitl se na půdě neorané a jeho možnosti byly obrovské. Jeho prvním počinem nebyla produkce, ale proslulý klub Ubiquity, který posléze opustil a pustil se do víru produkce.

A již koncem devádesátých let se jeho produkční společnost stala tou největší a nejvýznamnější na českém trhu. A zároveň měla i své jméno u západních států. A to především v Americe. Právě odsud totiž do Prahy začaly proudit nabídky a natáčení a obchody se jen hrnuly.

Matthew dokázal ze zažitého dogma, že vše francouzské se točí ve Francii, vše americké v Americe, vytvořit nový trend, a to, že americké, britské nebo francouzské filmy a reklamy se mohou točit zde u nás. Měl všude okolo sebe malebnou krajinu, které dokázal vytěžit do posledního trsu trávy a dálnou historii, která se stala motivem nejednoho filmu. A to za mnohem nižší ceny než v domovských zemích.

Česko otevřelo dveře světu

Začali se k nám sjíždět natáčecí štáby z poloviny západního světa. Najednou do českých kin proudily americké filmy, ve kterých jsme my, věrní diváci, poznávali krásy naší země. A nejen zemi. V amerických filmech se nejednou objevili čeští herci. Nejznámějším a nejvyhledávanějším z nich je asi Karel Roden. A to vše je prací právě Matthewa. Nebýt jeho, nejspíše by si nikdy čeští herci, režiséři a kaskadéři nepřičuchli k hollywoodské slávě. A právě za to mu patří ten největší DÍK.

Matthew tenkrát stál před obrovskou výzvou překonat prvotní strach. A to na všech frontách. Ale povedlo se. Započal svou kariéru na videoklipech, reklamách a nakonec přišli filmy. V současné době se v zahraničních produkcích točí asi tak sedm miliard dolarů.

Zahraniční štáby velmi rychle zjistily, že naše země má jedny z nejlepších řemeslníků, kteří jsou srdcem celého natáčecího štábu. Naše příroda, historie a architektura představují pro zahraniční štáby velmi atraktivní lokace, a proto se k nám stále častěji vracejí. Praha měla obrovskou šanci stát se světovou filmovou metropolí. K tomu však bohužel nedošlo. A Matthew přesně ví, proč tomu tak je.

Hrob s datem roku 2005

Vše šlo jako po drátku. Do Čech proudily celé davy filmových štábů a 80 % z nich měl pod palcem právě Matthew. Pak ale došlo ke zlomu, který mohl všechny snahy pohřbít a všechnu snahu proměnit vniveč. Matthew lobbuje. Za co? Za takzvané pobídky. Pro natáčení štábů jsou to určité úlevy. Zaručují jim totiž, že dostanou zpět 20 % z uznatelných nákladů, které na své natáčení prokazatelně využijí. A to je obrovská suma. Vezmeme-li si, že jedno natáčení bude stát milion dolarů, tak natáčecí štáb má možnost, získat 200.000,- USD zpět. Dolarů, které u nás za natáčení utratí. A to je pro každý natáčení štáb velmi lukrativní obchod. Avšak naše vláda s tímto řešením stále nesouhlasí. Důvod? Asi si myslí, že tím státní rozpočet přijde o příliš vysoký příjem. Ale to se můžeme jen domnívat. Asi jen vláda a Matthew ví, jak to doopravdy je.

A co tedy Matthew v rámci své lobby podniká? Nejedná se o jednoduché vyjednávání. A právě proto je nucen navštěvovat český parlament. A nejen to. Naši vysocí politici jsou všeobecně velmi zaneprázdněni a je těžké si vyšetřit jakýkoliv čas jen tak na někoho. A to, že Matthew má již určitou pozici a určitý respekt, který si tvrdě vydobyl. I tak je nucen absolvovat hodinové lety jen kvůli 15-ti minutovému rozhovoru s politikem, který je schopen s tím alespoň něco málo udělat. Avšak prozatím zůstávají všechny prosby nevyslyšeny.

Proč nikdo nechápe, že filmy přinášejí státu zisky?

Tak tuto otázku si Matthew nejspíše musí klást několikrát denně. A klade si ji naprosto správně. Netuším čím to je, ale naše politika evidentně nechápe, kolik na filmech může vydělat, a to na několika různých frontách.

Podívejme se na to v několika úrovních:

  • natáčecí štáb u nás utratí spoustu dolarů za ubytování, stravu, nákupy i natáčení licence, a to se nebavíme o nějakých zanedbatelných sumách, mluvíme v milionech;
  • při vstupu filmu do českých kin jsou lidé schopni utratit horentní sumy za lístky na premiéry, předpremiéry nebo jen lístky do kina;
  • další peníze státu plynou z prodeje DVD s filmem a těch se u nás též neprodá zrovna málo.

Sami vidíte, že náš stát na filmovém průmyslu vydělává více než dost. Ale na čem doopravdy vydělává? Vydělává na tom, že my, obyčejní lidé, si zajdeme do kina na film, který se točil právě v našich krajích, s našimi herci, kaskadéry či řemeslníky.

A to jsou asi i důvody pro Matthewa, proč tolik bojuje o to, aby pobídky pro zahraniční filmové štáby byly.

Koncovka…

K Mattheovi je potřeba dodat, že patří mezi „sociální boxery“, jakmile se do něčeho zakousne, tak se nepustí, dokud si nevybojuje to svoje. A vybojuje si to vždy. Ať se boj zdá předem sebe-prohnanější, Matthew se do něho vrhá hlava nehlava. A já mu jako jeho fanynka přeji mnoho štěstí v jeho nelehkém úkolu a především pevné nervy, které si právem zaslouží. Proč? Protože právě díky němu se zde natáčely filmové hity jako: XXX, Eurotrip, Prezidentova dcera a další.

Fotografie zveřejněna se svolením Stuart Miles/freephotodigital.net

Autor: Lady Di

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top