Užívat či neužívat vodu ze studny?

voda ze studny

Většina obyvatel naší republiky přijímá vodu ze zdrojů veřejných. Jsou, ale uživatelé spoléhající se na vlastní zdroj, což je studna. Velkou výhodou veřejných zdrojů je kontrola kvality vody. Předcházíme tak vlastní kontrole a vodu jen užíváme. Řada rodin pořizující si rodinný dům uvažuje právě nad touto možností. Využít vodu z veřejných zdrojů nebo si pořídit studnu, tedy vlastní zdroj. Je nutno zvážit fakt, že u studny voda může obsahovat chemické látky, ze spodních vod. Další hrozbou je přímé znečištění např. biologicky. Biologické znečištění se dá snadno odstranit, voda musí projít varem. Doporučuje se na dobu 5-7 minut. U chemických látek je to složitější, velkým problémem jsou dusičnany.

Něco k dusičnanům

Dusičnany přítomné ve studni způsobuje ve velké míře zemědělství. Při větším množství může mít neblahý vliv na naše zdraví. Dokážou se dostat do krevního oběhu a přeměnit hemoglobín na methemoglobin. Míra nebezpečí se zvyšuje u dětí (kojenců) do 3 měsíců po narození. Mají totiž omezenou obranyschopnost.

Co když studna není v pořádku?

Pokud nalezneme při rozboru vody ve studni nežádoucí látky, je několik způsobů jak postupovat. Především co je nutné zmínit, je studnu kontrolovat minimálně jednou ročně. Větším množství kontrol rozhodně nic nezkazíte. Postup při nálezu záleží na závažnosti kontaminace. Je-li kontaminace menšího rázu, stačí nám studnu dezinfikovat. Je studna kontaminována velkého rázu vlivem delšího nekontrolování, nebo nevyužívání delší doby? Potom už velmi vážně musíte uvažovat o příjmech z veřejných zdrojů a přestat čerpat ze studny. Možností je také nová studna. Doporučuje se ve větší vzdálenosti od původní.

V Jakém případě ukládá zákon kontrolu studny?

Vlastníte – li studnu pro využití jen pro svou domácnost, kontrola se doporučuje. Stejně jako je napsáno výše, doporučuje se kontrolovat min. 1x ročně. Jinak to je u veřejného využívání studny. Využívání studny pro restaurace, hotely, ubytovny apod. je nutné a zákonem dané kontrolovat. Je to z důvodu, že se nejedná jen o vaše zdraví, ale zdraví hostů a ostatních obyvatel. Při kontrole nezapomeňte také zjistit vodotěsnost krytu. Zabrání se tak vniku původních látek a hlavně živočichů. Nikdo nechce pít vodu např. s žábou apod. Zůstává tak otázkou jestli v dnešní moderní době nebude lepší odběr z bezstarostných pro vás veřejných zdrojů.

Fotografie publikována se svolením cbenjasuwan Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jan Korta

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top