Zdá se vám domácnost jako žrout peněz? Máme tipy, kde ušetřit!

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Občas se stává, že výdaje nevyjdou úplně tak, jak byste si představovali. Musíte na konci měsíce sáhnout po kreditní kartě a vjet do mínusu nebo odebrat z finanční rezervy, kterou máte připravenou pro horší časy. Jak je to možné, vždyť utrácíte stejně? Možných žroutů vašich financí může být mnoho. Jeden z nich však může být přímo vaše domácnost. Ač si myslíte, že vše je u vás v pořádku, i ve vaší domácnosti se určitě najde pár věcí, na kterých by se dalo ušetřit, výdaje by se dali alespoň o málo snížit a vy a vaše peněženka to určitě pocítíte. Kde však takovéto žrouty financí hledat? Kde šetřit? Máme tipy.

Pohotovostní režim

Pohotovostní režim je určitě dobrá věc. Stačí zmáčknout jeden knoflík a je zapnuto, nemusíte až přímo k televizi nebo k DVD přehrávači. Pokud však odjíždíte na delší dobu, raději je vypněte úplně. I pohotovostní režim totiž ubírá trošku energie. A v pohotovostním režimu není určitě jen vaše televize, ale třeba počítač, DVD přehrávač a to už se nasbírá. Pokud uvažujete nad koupí nového počítače, zamyslete se, raději si pořiďte notebook, protože ten má mnohem nižší spotřebu a to se také vyplatí při šetření.

Lednice

Samotná koupě lednice je určitě chvíle, kdy se zamyslet, jakou energetickou třídu si pořídit. Dnes se prodávají lednice jen A+ a vyšší, ale pokud máte nějakou starší, pak vám určitě ubírá mnohem víc energie, než tyto úsporné lednice. Ideální je pořídit si lednici s označením A++. O lednici je dobré se starat a pravidelně odmrazovat. Je to k nevíře, ale pokud je v lednici námraza větší než tři milimetry, výkon lednice se zvedá, a to až o 75 %, což je číslo poněkud šokující.

Vyměňte žárovky

Snad málokdo dnes nemá v domácnosti úsporné žárovky, ovšem najdou se takoví. Klasické žárovky jsou vhodné na WC nebo do koupelny. Časté rozsvícení a časté zhasínání úsporným žárovkám totiž údajně škodí a zkracuje se tak jejich životnost. Zároveň zhasínejte pokaždé, když jdete na delší dobu z místnosti. I to vám uspoří trošku energie a v ročním vyúčtování to určitě svou váhu mít bude.

Myčka

Moje máma tvrdí, že myčka je pro ni zbytečný luxus, který je drahý. No není tomu tak. Myčku spouštíte ve chvíli, kdy je naplněná, takže třeba jednou denně, nebo jednou za dva dny. Ušetříte jak na spotřebě vody, tak také na ohřevu vodu a to dosti výraznou částku, takže se vám investice do myčky rozhodně vyplatí.

Rychlovarná konvice

Jsou rychlé, výkonné a kávu či čaj máte za pár chvil. Jenže jejich výkonnost je také velkým žroutem energie. Jen pro srovnání, pokud uvaříte stejný obsah vody na elektrickém vařiči, ušetříte čtyřnásobek energie. No není to dost? Podobně jsou na tom kuchyňští roboti nebo ruční mixéry, ty ovšem nepoužíváme denně, takže občas to nezaškodí a jestli i tak chcete šetřit, těsto si můžete uhnětat ručně.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top