Zdravý spánek je velmi důležitý

zdravý spánek

Mnohokrát si naříkáme na bolest zad, kterou svalujeme na nekvalitní matraci. Velmi často se pak uchylujeme k nákupu nové, od které očekáváme kvalitnější spánek a ranní bezbolestné vstávání. Uvažovali jste ale rovněž o kvalitě matrace, na které dnes a denně usínají vaše ratolesti? Jestliže chcete vašemu potomkovi dopřát zdravý spánek a správný vývoj, je výběr kvalitní matrace nutností. Dobře zvolená matrace přispěje ke zdraví dítěte s ohledem na jeho páteř. Zabrání poškození a křivení zad, a rovněž šíření mikroorganismů, které způsobují různé druhy nemocí. A to hlavně díky tomu, že nebude absorbovat pot, a vytvářet tak ideální prostředí pro množení parazitů. Dítko si tak navíc díky zdravému spánku dobře odpočine a načerpá novou energii pro den plný aktivit.

Jakou vybírat matraci

Pro zdravý vývoj dětské páteře je důležitá kvalitní a pevná opora. Matrace by se neměla propadat a být příliš měkká. Mnohem lepší volbou je pevnější matrace, nejlépe ve střední tvrdosti. Neméně důležitý je materiál, ze kterého je matrace vyrobena. Materiál matrace musí být zdravotně nezávadný. Nejlepší jsou přírodní materiály, jako je pohanka nebo kokos. Ty zajišťují dostatečné odvětrávání a mají protialergické vlastnosti. Výborné jsou i matrace z polyuretanových, neboli studených pěn. Aspoň do věku 13 let se nedoporučuje spát dětem na matracích z paměťové pěny, jelikož tato matrace u nich může zapříčinit růstové deformace. Také v pozdějším věku by však neměla být vrstva paměťové pěny vyšší než 2 cm. Matrace z paměťové pěny jsou vhodné pro ty, kteří už nerostou.

Matrace pro naše nejmenší

Při výběru matrace pro miminko je důležité zvolit správný rozměr. Matrace musí vyplňovat zcela prostor postýlky. To proto, aby se miminko někde nepřiskříplo. Také nesmí být matrace z paměťové hmoty, protože by mohla způsobit deformaci tělíčka. Kolem třetího roku, pak pořiďte vašemu dítěti matraci klasických rozměrů – 90×200 cm. Tato matrace vydrží velmi dlouhou dobu.  Ať už kupujete jakoukoliv matraci, vždy raději navštivte odborníky ve specializovaných prodejnách. Za ideální se považuje, když si můžete matraci rovnou osahat a vyzkoušet. Před nákupem prověřte složení matrace a vyžádejte si doklad o certifikaci. Zaměřte se na to, aby matrace nebyla slepovaná a neobsahovala žádné škodlivé látky.

Nezapomínejte na hygienu

Jakmile si vyberete tu správnou matraci, myslete také na její čistotu a hygienu. Každá matrace by měla mít snímatelný potah, který můžete pravidelně prát. Zvlášť u malých dětí se navíc doporučuje použít chránič matrace, který zabrání pronikání tekutin, jako jsou moč, pot nebo vylité nápoje. Díky tomu nedochází k vytváření vhodného prostředí pro výskyt škodlivých mikroorganismů.

Fotografie publikována se svolením foto76 Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top