Zvíře a dovolená? Máme rady!

Fotografie publikována se svolením tiverylucky / FreeDigitalPhotos.net

Kvapem se blíží doba dovolených a ti, kteří mají domácího mazlíčka, řeší v těchto chvílích dosti důležitou otázku. Kam se zvířetem? Přemýšlíte, zda jej vzít sebou na dovolenou, nebo zda jej nechat doma. S tím se samozřejmě spojuje mnoho otázek. Pokud necháte zvíře doma, kdo se o něj bude starat? Samozřejmě záleží na tom, jaké zvíře to je. Pokud máte doma křečka, králíčka, morče, určitě jej můžete nechat doma. Starat se o něj může někdo známý, kdo vám chodí zalévat květiny. Takové malé zvíře nevyžaduje moc péče, dáte mu zrní, vyměníte vodu a je spokojeno. Pokud je však zvíře větší, jako je pes, kočka, je nutné se o tyto zvířata starat více a pravidelněji.

Možností je také cestovat se zvířaty. Jenže, jak jsou na tom zvířata? Jak to ovlivní vás a vaši dovolenou? Budete si moci v klidu užívat, nebo budete o zvíře pečovat? Jak takovou cestu vidí zvíře? Je mu příjemná, nebo naopak nepříjemná? S cestováním do zahraničí je potřeba mít pro psy potřebné dokumenty. Jak tedy jet na dovolenou? Se zvířetem nebo bez něj?

Zvíře to vidí trošku jinak

Zatímco my se na dovolenou těšíme a už odpočítáváme konečné dny, zvířata jsou na tom podstatně jinak. Oni to jako dovolenou nevnímají. Zvíře vnímá, co se okolo něj děje, a tak, když se týden dopředu balíte, šílíte a máte cestovní horečku, zvíře je z toho často nesvé, neví, co se bude dít, co se děje a co to vlastně všechno znamená. Některá zvířata mohou mít pocit (zvláště, když už se to někdy stalo), že jedete pryč jen vy a je tady necháte. Bude muset být s někým cizím, koho moc dobře nezná.

Kdo cestu snáší lépe?

Psi jsou obecně více přizpůsobivější, a tak se s nimi cestuje lépe. Navíc cestu snášejí i lépe a nejsou tolik vystresovaní. Se psy se dá navíc chodit na procházky, na výlety, do hor a podobně. To kočky jsou velmi nepřizpůsobivé. Mají rády svůj prostor a jsou rády tam, kde to znají. Cestuje se s nimi podstatně hůř. Navíc nejsou fandy dlouhých procházek a výletů. Raději si lehnou na slunce, vyhřívají se. Mají zkrátka rády pohodu a svůj klid.

Neomezujete jen zvíře

Důležité také je promyslet to, že když sebou na dovolenou berete zvíře, do určité míry se mu musíte přizpůsobit. Přeci jen zvíře není rádo samo v neznámém prostředí, takže celý den někde v hotelovém pokoji není nic pro něj. Nebudete moci tak na celodenní výlety (popřípadě jeden s ním bude muset zůstat), ne v každém hotelu budete se zvířetem vítáni, někde si budete muset za zvíře připlatit. Je zde zkrátka několik věcí, které je potřeba řádně promyslet. Moje kamarádka jednou psa na dovolenou vzala a vrátili se pak naštvaní. Na prohlídky mohl chodit jen jeden, ten druhý musel čekat se psem, ne všude našli se psem ubytování, nemohli na celý den k bazénu, o psa se museli postarat.

Když už se přeci jen pro zvíře na dovolenou rozhodnete, určitě byste měli mít na paměti následující body, které se vám rozhodně budou hodit a pomohou vám předejít možným nepříjemnostem:

  • nekrmte zvíře před cestou, zvířata jsou velmi citlivá, takže i cestu a stres spojený s ním prožívají jinak. Aby vaše zvíře nezvracelo z cestování, nekrmte jej před cestou. Nakrmte jej až poté, co přijedete na místo;
  • naučte psa cestovat. Zvíře, které často necestuje, to snáší hůř. Berte jej třeba na chalupu a podobně. Na cestování si zvykne a nebude to pro něj takové utrpení;
  • nestresujte zbytečně zvíře, nenechávejte jej cestovat s jinými, pro něj cizími lidmi, nenechávejte jej samotné na neznámých místech, dejte mu jeho misku s vodou;
  • pokud budete zvíře převážet v přepravním boxu, je dobré jej na box učit. Zvíře tak nebude ve stresu a bude přepravní box znát;
  • klimatizace je vhodná, zvířata se přehřívají častěji než lidi, ale velká zima zase zvířatům neprospívá;
  • dělejte pauzy na proběhnutí, na vyvenčení a také na misku s vodou, pitný režim je pro psa důležitý.

Fotografie publikována se svolením tiverylucky / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top